Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

8 min.

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto pamiętać w pierwszych tygodniach życia dziecka w kwestii ubezpieczenia noworodka? Podpowiadamy!

Jakie ubezpieczenie wybrać dla noworodka?

Kompleksowa opieka zdrowia i życia dziecka to cel, ale i obowiązek rodzica. Jakie możliwości ubezpieczenia zdrowotnego dziecka ma rodzic? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Obowiązkowe ubezpieczenie noworodka w ZUS

Opieka medyczna w Narodowym Funduszu Zdrowia jest jednym z podstawowych praw dziecka. Dzięki niej dziecko, ale i każdy inny ubezpieczony członek rodziny, ma zapewnioną: opiekę specjalisty w przypadku zachorowania, profilaktykę zdrowia, a także pomoc medyczną w przypadku nagłego wypadku.

Ile jest czasu na zgłoszenie noworodka do ZUS-u?

Rodzic lub inny opiekun prawny ma obowiązek zgłosić noworodka do ZUS w ciągu 7 dni od narodzin dziecka i nadania mu numeru PESEL.

Jak przebiega zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia?

 1. Rodzic może to zrobić poprzez poinformowanie o tym fakcie swojego pracodawcy.
 2. Jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą, zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zrealizuje, wypełniając wniosek ZCNA i zanosząc go do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 3. W przypadku gdy rodzic jest bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy może ubezpieczyć dziecko, zgłaszając je we właściwym urzędzie pracy.

Co istotne obowiązek ten dotyczy nie tylko własnego dziecka. Rodzic powinien ubezpieczyć również:

 • dziecko małżonka, 
 • dziecko przysposobione, 
 • wnuka, jeżeli rodzice nie mogą tego zrobić,
 • dziecko objęte opieką prawną, 
 • dziecko w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Ważne! W przypadku gdy rodzic traci prawo do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, np. wskutek zwolnienia z pracy, obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia mogą zrealizować dziadkowie. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla noworodka

Długi czas oczekiwania na wizyty u lekarza czy wykonanie badań to chyba największa wada ochrony zdrowia realizowanej ze środków publicznych. Jednym ze sposobów uzupełnienia pozostawiającej wiele do życzenia opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest zakup ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka.  

Polisa zdrowotna zdecydowanie poprawia ochronę zdrowia dziecka już od pierwszych dni jego życia. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu możemy zagwarantować natychmiastową pomoc lekarza specjalisty, gdy dziecko poważnie zachoruje lub gdy będzie wymagało badań diagnostycznych, czy domowej wizyty lekarza. 

Wady i zalety ubezpieczenia zdrowotnego

Niezaprzeczalną zaletą ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwość dostarczenia dziecku szybkiej, wręcz natychmiastowej opieki zdrowotnej w przypadku nagłej choroby, czy przeziębienia. Niestety oczekiwanie na wizytę do lekarzy specjalistów, na przykład chirurga dziecięcego, neurologa, czy okulisty w ramach narodowego funduszu zdrowia trwa nawet kilkanaście miesięcy. Kupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, można skrócić ten czas do kilku dni. 

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka wbrew pozorom również nie musi być wysoki. Cena zależy od potrzeb dziecka i wybranego wariantu polisy. 

Z jakich świadczeń opieki zdrowotnej może dziecko skorzystać?

W ramach ubezpieczenia noworodka możemy oczekiwać różnych zestawów usług – ich zakres będzie zależał od wybranego rodzaju ubezpieczenia. 

Na przykład, jeśli rodzic mimo tego, że dziecko podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w NFZ, zdecyduje się na polisę zdrowotną dla noworodka może oczekiwać w cenie abonamentu:

 • badań laboratoryjnych, obrazowych, diagnostycznych,
 • wizyt u lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów,
 • aplikacji z informacjami o stanie zdrowia, wynikach badań, umówionych wizytach,
 • szczepień profilaktycznych,
 • wizyt pielęgniarek, położnych.

Osoba ubezpieczona ma zwykle również możliwość zakupu innych usług lub badań nieobjętych pakietem zdrowotnym z rabatem.

Ubezpieczenie NNW dla noworodka

Dobrym uzupełnieniem podstawowej ochrony zdrowia może okazać się ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Tego rodzaju polisa zabezpiecza rodzica na wypadek wysokich kosztów leczenia następstw wypadku, a także oferuje szereg usług assistance, np. organizację sprzętu medycznego, transportu czy świadczenia pieniężne w przypadku pobytu w szpitalu.

Rodzaj ubezpieczeniaKluczowe informacje dotyczące polis
Ubezpieczenie dziecka z rodzinnej polisy na życie Kompleksowa ochrona m.in. na wypadek poważnego zachorowania, operacji chirurgicznej, uszczerbku na zdrowiu. 
Ochrona jest możliwa w ramach umów dodatkowych do ubezpieczenia na życie dla rodzica.
Ubezpieczenie posagowe dla noworodkaOchrona zdrowia i życia dziecka połączona z możliwością oszczędzania pieniędzy na jego przyszłość.
Finansowe zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodzica.
Ubezpieczenie zdrowotne dla noworodkaJednym z celów ubezpieczenia zdrowotnego jest zapewnienie ubezpieczonemu szybkiej i dobrej jakości opieki zdrowotnej. 
Zakres ubezpieczenia zdrowotnego zależy od ubezpieczyciela i wybranego wariantu ochrony ubezpieczeniowej.
W pakietach m.in. wizyty u specjalistów i internisty bez kolejki, wizyty domowe lekarza rodzinnego, pielęgniarki, badania diagnostyczne, obrazowe, laboratoryjne, także profilaktyczne.
Ubezpieczenie NNW dla noworodkaOchrona wypadkowa już od pierwszych dni życia dziecka.
Krótkoterminowa umowa ubezpieczenia podpisywana zwykle na rok.
Ochrona ubezpieczeniowa działa w Polsce lub na całym świecie 24/d.
Tabela 1. Rodzaje ubezpieczeń dla noworodka. Opracowanie własne.

Gdzie można kupić prywatne ubezpieczenie dla noworodka?

Oferta ubezpieczeń dla dzieci jest naprawdę szeroka. Ubezpieczenie dla noworodka, ale również dla innych członków rodziny kupimy m.in. w Generali, PZU, Warta, Pru. W zależności od tego:

 • jaka ochrona dziecka jest priorytetem rodzica,
 • czy chcemy ubezpieczyć innych członków rodziny,
 • jakim budżetem dysponujemy,

możemy wybierać między: ubezpieczeniem na życie, polisą NNW, polisą zdrowotną, a także ubezpieczeniem posagowym.   

Towarzystwo ubezpieczeniowe / oferta ubezpieczenia zdrowotnegoZakres i najważniejsze informacje o ubezpieczeniu
Pru start w ŻycieUmowa minimum na 10, maksymalnie na 25 lat.
Polisa o charakterze ochronno-oszczędnościowym.
Ochrona dodatkowa na wypadek poważnego zachorowania dziecka, niezdolności do samodzielnej egzystencji pobytu w szpitalu, operacji, a także rozszerzenia ochrony na jednego z rodziców.
PZU Na Dobry PoczątekJest to ubezpieczenie posagowe.
Umowa na czas określony od 8 do 25 lat.
Możliwość rozszerzenia ochrony m.in. o miesięczną rentę dla dziecka na wypadek śmierci rodzica, hospitalizacji dziecka, poważnej choroby, a nawet organizacji leczenia za granicą. 
Warta PosagUbezpieczenie o charakterze ochronno-oszczędnościowym.
Umowa minimum na 10 lat.
Ochrona na wypadek śmierci rodzica, hospitalizacji dziecka, uszczerbku na zdrowiu; renta dla dziecka, kapitał na przyszłość.  
Generali z myślą o dzieckuUbezpieczenie posagowe dla dziecka.
Umowa minimum na 5 lat, maksymalnie na 25 lat.
Możliwość przejęcia opłacania składek w przypadku niezdolności do pracy rodzica, kapitał na start w dorosłość, renta dla dziecka.
Tabela 2. Gdzie można kupić dodatkowe ubezpieczenie dla noworodka? Zakres ubezpieczenia. Opracowane na podstawie wybranych ofert ubezpieczeniowych aktualnych w dniu 21.11.2022 r.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie dla noworodka?

Cena prywatnej polisy dla nowo narodzonego dziecka zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj ochrony wybierzemy. Polisa posagowa z ochroną wypadkową i na wypadek poważnego zachorowania to koszt minimum 150 zł. Część pieniędzy wróci do nas po latach. Z kolej ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka lub dla całej rodziny można kupić już od ok. 50 zł.

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa m.in.:

 • zakres ochrony polisy, 
 • liczba ubezpieczonych,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • wybrany wariant polisy,
 • stan zdrowia ubezpieczonego.
TUWysokość składki Suma ubezpieczenia
Pru Komfort Życiaod 40 zł miesięcznieod 10 000 zł
Pru Start w Życieod 125 zł miesięcznieod 1 000 zł
PZU Na Dobry Początekod 100 zł miesięcznieod 10 000 zł
Warta Posagindywidualnaod 2000 zł
Generali z myślą o dzieckuod 80 zł miesięcznieod 10 000 zł
Nationale Nederlanden ubezpieczenie NNW dzieckaod 50 zł na rokx
Tabela 3. Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie dla noworodka? Opracowane na podstawie wybranych ofert ubezpieczeniowych aktualnych w dniu 21.11.2022 r.

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie dla noworodka?

W wyborze prywatnego ubezpieczenia dla noworodka lub starszego dziecka może pomóc licencjonowany agent ubezpieczeniowy. Przed spotkaniem z doradcą warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i porównać je pod kątem zakresu, ceny i warunków umowy.

W tym celu warto wejść na Ranking Ubezpieczeń dla Dzieci 2022/2023. Eksperci porównali w nim +12  ubezpieczeń ochronnych i oszczędnościowych. Dzięki rankingowi w kilka chwil sprawdzisz najważniejsze parametry polisy, tj. suma ubezpieczenia, czas trwania umowy, możliwość ubezpieczenia członków rodziny, czy ograniczenia wieku. 

Czy warto ubezpieczyć noworodka?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z ułomności publicznej opieki zdrowotnej. Nie warto oszczędzać na dodatkowej ochronie zdrowia dziecka, gdyż to właśnie dzieci są najbardziej podatne na infekcje, choroby, a powikłania mogą okazać się dla nich tragiczne w skutkach. 

Prywatna polisa zdrowotna gwarantuje dziecku szybki dostęp do opieki medycznej – bez kolejek, w dobrze wyposażonych, nowoczesnych placówkach medycznych. Wizyty umawiane są na konkretne godziny, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na dłuższy kontakt z innymi chorymi.

Ponadto kupując ubezpieczenie NNW zapewniasz swojemu dziecku ochronę 24/d na wypadek poważnych zachorowań, chorób genetycznych, a także śmierci rodziców. Polisa NNW dostępna jest jako dodatek do ubezpieczenia na życie, a także do polisy posagowej, która dodatkowo pozwala odkładać pieniądze na przyszłość dziecka. 

Zalety ubezpieczenia noworodkaWady ubezpieczenia noworodka
Maksymalna ochrona zdrowia, 
możliwość oszczędzania pieniędzy na przyszłość dziecka,
pomoc finansowa w przypadku zdarzeń losowych,
komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa rodzica,
szybki i wygodny dostęp do opieki medycznej,
dodatkowa pomoc assistance.
Dodatkowe, długoterminowe koszty wychowania dziecka,
konieczność indeksacji (podwyższania) wysokości składki, aby zachować nominalną wartość ubezpieczenia,
maksymalna ochrona (zdrowotna, NNW, na życie) wiąże się z wysokimi kosztami.
Tabela 4. Wady i zalety ubezpieczenia noworodka. Opracowanie własne.

Podsumowanie

 • Rodzic albo inny opiekun prawny ma obowiązek ubezpieczenia dziecka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie zawsze niestety zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zapewnia mu odpowiednią ochronę zdrowia.
 • Warto pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu noworodka, które w zależności od rodzaju polisy może chronić dziecko na wypadek choroby, wypadku, śmierci rodzica, zapewnić opiekę medyczną, a także świadczenia rehabilitacyjne.
 • Każde dziecko w Polsce ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, więc jeśli rodzic nie może zapewnić mu takiej opieki zdrowotnej, dziadkowie mogą zgłosić dziecko jako członka rodziny.
 • Każdy, niezależnie od tego, czy został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, czy nie, może uzupełnić ochronę swojego dziecka poprzez zakup polisy zdrowotnej lub ubezpieczenia NNW. 

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...