Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

7 min.

Narodziny dziecka to radość i szczęście dla rodziców. W pierwszych latach jego życia rzadko myślimy o jego przyszłości, jednak z biegiem czasu wykraczamy poza okres jego dzieciństwa, rozważając, jaki będzie miało start w dorosłość. W pewnej mierze zależy to od rodziców nie tylko w kwestii, jakie doświadczenia i zasady mu wpoimy, ale także czy będziemy mogli mu zapewnić godną przyszłość i zabezpieczyć go finansowo. Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń.

Prawie wszystkie dzieci (99,5%) w wieku od 7 do 12 lat otrzymują pieniądze do własnej dyspozycji. Najczęściej jest to gotówka dawana w prezencie przez członków rodziny. Kieszonkowe uzyskują dzieci przeciętnie w wieku około 6,5 lat. 41% chłopców i dziewczynek otrzymuje je regularnie, a 15% tylko co jakiś czas. Kolejne 15% dzieci nie uzyskuje kieszonkowego i nie miało szansy nim gospodarować. Prawie każdy maluch korzysta ze skarbonki, a trzy czwarte ma możliwość odkładania pieniędzy na subkoncie rodziców. Aż 70% dzieci samodzielnie dokonuje zakupów za drobne sumy.

70% polskich dzieci doświadcza pierwszej formy edukacji ekonomicznej w domu. Pierwsze zakupy większość maluchów (80%) robi wraz z rodzicami. Dodatkowo często towarzyszą one mamie lub tacie podczas wizyty w banku albo przy obsłudze konta internetowego i przy wypłatach pieniędzy z bankomatu. Jednocześnie aż 17% maluchów nigdy nie było w banku, 13% nie miało styczności z kontem internetowym i bankomatem [1]. Tymczasem należy wdrażać dzieci w świat finansów od najmłodszych lat, a także zacząć jak najwcześniej oszczędzać na ich przyszłość.

Oszczędzanie dla dziecka – dlaczego warto?

Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko oszczędzania. Jednocześnie dobrze jest także odkładać pieniądze na jego przyszłość. Systematyczne oszczędzanie dla dziecka nie będzie znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, jeśli zdecydujemy się co miesiąc odkładać niedużą kwotę. W ten sposób oszczędzanie dla dziecka stanie się jednym z comiesięcznych obowiązków jak płacenie rachunków za prąd lub telefon.

Dlaczego warto oszczędzać na przyszłość dziecka? W ten sposób zabezpieczymy go finansowo, umożliwimy mu lepszy start w dorosłość. Po ukończeniu 18 lat będzie ono mogło wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na:

  • Studia – to dobra inwestycja w przyszłość. Studia to duży wydatek dla rodziców, zwłaszcza gdy dziecko wybierze studiowanie w prywatnej uczelni, zaocznie lub w innym mieście albo za granicą.
  • Wynajęcie mieszkania lub jego zakup – w końcu nadejdzie ten moment, gdy potomstwo będzie chciało się usamodzielnić i zamieszkać we własnym mieszkaniu. Zaoszczędzone pieniądze pomogą mu spełnić to marzenie.
  • Własny biznes – rozpoczęcie pracy na własny rachunek wymaga często nakładów finansowych. Jeśli nasza dorosła latorośl ma dobry pomysł, wiedzę i zmysł biznesowy, odłożone pieniądze pomogą jej osiągnąć sukces w biznesie.

Dowiedz się, ile kosztują studia za granicą.

Systematyczne oszczędzanie dla dziecka – najlepsze efekty

Oszczędzanie dla dziecka najlepiej zacząć jak najwcześniej. Lepiej z tym krokiem nie czekać aż nasz maluch skończy szkołę podstawową, ponieważ jest to zdecydowanie za późno. Jeśli chcemy zapewnić mu bezpieczeństwo finansowe, warto odkładać systematycznie niewielkie kwoty już od najwcześniejszych lat, a nawet już od narodzin dziecka. Dodatkowo warto także nauczyć już malucha oszczędzania, np. kupując mu skarbonkę lub zakładając konto.

Systematyczne odkładanie pieniędzy – najważniejsze zasady:

  • Strategia – warto zajrzeć do domowego budżetu, prześledzić dochody i wydatki. W ten sposób uda się określić, jaką sumę miesięcznie możemy przeznaczyć na oszczędzanie dla dziecka. Dodatkowo może znajdziemy wydatek, z którego możemy zrezygnować, aby odłożyć większą kwotę.
  • Program systematycznego oszczędzania – zakłada, że każdego miesiąca odkładamy taką samą kwotę, np. 100 lub 200 zł. Przy takich niedużych sumach nie odczujemy obciążenia naszych finansów, a na koncie dziecka przez kilka lub kilkanaście lat uzbiera się spora kwota (np. odkładając 200 zł miesięcznie, w ciągu dziesięciu lat zbierzemy 24 tys. zł). Taka suma wystarczy na używany samochód lub na wyposażenie mieszkania.
  • Elastyczność – prostszy system oszczędzania to prostszy dostęp do gotówki. W przypadku oszczędzania dla dziecka warto zdecydować się na produkty finansowe, które umożliwiają zysk, łatwe wpłacane pieniędzy oraz ich swobodną wypłatę w razie takiej konieczności.
  • Bezpieczne produkty finansowe – oszczędzanie dla dziecka warto rozpocząć z produktem finansowym, który zapewni nam ochronę kapitału i pewne zyski. Odkładając na przyszłość potomstwa, lepiej zrezygnować ze zbierania pieniędzy do tzw. skarpety, ponieważ po kilku latach przy rosnącej inflacji może okazać się, że zebrana gotówka ma niższą wartość, niż planowaliśmy.

Bezpieczeństwo finansowe – lokata bankowa

Lokata bankowa dla dziecka to jeden z najczęściej wybieranych oszczędnościowych produktów finansowych. Depozyty zapewniają wysokie bezpieczeństwo kapitału i gwarantują pewny, określony z góry zysk. Jednak wadą tego typu produktów oszczędnościowych jest terminowość, a jednocześnie mała elastyczność. Lokaty bankowe są zawierane na konkretny czas, np. trzy, sześć lub dziewięć miesięcy. Przez ten okres zdeponowane przez rodziców środki są “zablokowane”, czyli nie można nimi swobodnie dysponować. Wcześniejsza wypłata pieniędzy z lokaty bankowej wiąże się ze zerwaniem umowy i stratą części zysków kapitałowych. Dodatkowo obecnie proponowane w bankach oprocentowanie lokat nie jest w stanie uchronić zainwestowanych oszczędności przed skutkami inflacji.

Konto oszczędnościowe – elastyczne oszczędzanie dla dziecka

Konta oszczędnościowe podobnie jak lokaty bankowe są chętnie wybierane w celu finansowego zabezpieczenia przyszłości dziecka. Rachunki takie umożliwiają wpłacanie i wypłacanie środków w dowolnym momencie. To daje dużą elastyczność rodzicom, którzy chcą oszczędzać dla dziecka. Jednak warto wziąć pod uwagę, że częsta wypłata gotówki z konta oszczędnościowego może być kosztowna, ponieważ bank nie nalicza opłaty tylko za pierwszy w miesiącu przelew wychodzący z takiego rachunku.

Oszczędzanie w rachunku oszczędnościowym to dobre rozwiązanie, gdy rodzice chcą nauczyć dzieci oszczędzania. W momencie, gdy latorośle kończą 13 lat, otrzymują ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że mogą zaciągać zobowiązania, ale tylko pod nadzorem i za zgodną opiekuna prawnego (rodzica). Jeśli rodzice wyrażą na to zgodę, nastolatki samodzielnie mogą korzystać z pieniędzy zebranych na koncie oszczędnościowym. Dodatkowo środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Obligacje skarbowe – bezpieczeństwo i zysk

Obligacje Skarbu Państwa są postrzegane jako dobry produkt oszczędnościowo-inwestycyjny. Zapewniają one bezpieczeństwo kapitału oraz wysokie oprocentowanie, ograniczające skutki inflacji. W ofercie obligacji skarbowych dostępne są produkty finansowe krótkoterminowe (3- miesięczne) oraz obligacje rodzinne (obligacje 500 plus) zawierane na dłuższy okres 6 lub 12 lat (ROS i ROD). Obligacje te różnią się między sobą oprocentowaniem i marżą.

Obligacje skarbowe to dobry sposób oszczędzania na przyszłość dziecka dla rodziców, którzy szukają długoterminowego zabezpieczenia kapitału i nie chcą nadmiernie ryzykować. Jednak warto wziąć pod uwagę, że zainwestowane w obligacje środki niekoniecznie ulegną pomnożeniu. W sytuacji, gdy oprocentowanie obligacji spadnie, a jednocześnie znacząco wzrośnie inflacja, wtedy kapitał zachowa tylko swoją pierwotną wartość.

Polisa posagowa – ubezpieczenie i oszczędzanie

Polisa posagowa to produkt finansowy, który łączy ubezpieczenie i systematyczne oszczędzanie. Rodzice wybierający taki sposób gromadzenia środków dla dziecka jednocześnie chronią jego zdrowie i życie oraz dbają o jego bezpieczeństwo finansowe w przyszłości. Zgromadzone środki w ramach polisy posagowej mogą zostać wypłacone, dopiero gdy dziecko ukończy 18 lub 25 lat oraz w przypadku śmierci jednego z rodziców. Wtedy potomstwo otrzymuje rentę adekwatną do poziomu oszczędności.

Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie posagowe.

Inwestowanie – ryzykowne oszczędzanie

Inwestowanie w akcje to przynosząca duże zyski, ale jednocześnie bardzo ryzykowna metoda na pomnażanie kapitału. To rozwiązanie przeznaczone dla doświadczonych inwestorów, jednak na giełdzie mogą rozpocząć inwestowanie również amatorzy.

Akcje to papiery wartościowe emitowane przez spółki akcyjne. Kupując je, inwestor staje się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. W momencie, gdy wartość akcji na giełdzie rośnie, wtedy inwestor zyskuje, a gdy ich cena spada, traci. Inwestowanie w akcje wymaga odpowiedniej wiedzy na ten temat.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne również wiąże się z ryzykiem i wymaga wiedzy. Profil działania funduszy można podzielić na:

  • rodzaj papierów wartościowych, które nabywa fundusz, np. rynek akcji, obligacji, rynek pieniężny lub nieruchomości;
  • cechy emitenta, czyli branża, w którą inwestuje inwestor, np. fundusze metalurgiczne, energetyczne itp.;
  • lokalizacja emitentów, czyli miejsca, gdzie ulokowane są przedsiębiorstwa, w które inwestuje fundusz, np. fundusz globalny lub inwestujący w skali krajowej.

Warto oszczędzać dla dziecka, ponieważ dzięki odłożonym środkom zapewnimy mu lepszy start w przyszłość. Jednak trudnością dla rodziców często jest wybór odpowiedniego produktu finansowego. Na początek można wybrać zwykłe konto oszczędnościowe lub lokatę bankową. Jeśli natomiast nie boimy się ryzyka, można zdecydować się na inwestowanie w akcje lub fundusze inwestycyjne.

Przeczytaj też: polisa posagowa i inne sposoby na życiowy start.

Źródła:

[1]: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/jak-rodzice-wprowadzaja-dzieci-w-swiat-finansow-edukacja-ekonomiczna-najmlodszych

Piotr Strugała

Piotr Strugała, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...