Ile kosztują studia za granicą?

6 min.

Studia na Harvardzie to przepustka do wielkiej kariery. Niestety dla rodziców to równie często niewyobrażalne koszty. Poznaj historię Taty Janka i sprawdź, ile kosztują studia za granicą, a przede wszystkim, jak za nie zapłacić?

Genialne dzieci

Tato Janka, choć ten ma dopiero 2 lata, ma nadzieję, że jego syn wiele w życiu osiągnie, a pomogą mu w tym prestiżowe studia. Nie dlatego, że Jan jest dzieckiem genialnym czy wybitnym, ale dlatego, że postanowił wspierać jego dziecięcą ciekawość i chęć do nauki. 

Faktem jest, że z roku na rok wykształconych ludzi w Polsce przybywa. Według danych opublikowanych przez GUS w 2020 r. ponad 29% kobiet i 22% mężczyzn mogło pochwalić się dyplomem wyższej uczelni. Jeśli zestawić te informacje z danymi MEN o tym, że tylko w zeszłym roku studia w Polsce rozpoczęło prawie pół miliona osób, daje nam to obraz ludzi młodych, aktywnych, którzy chcą się uczyć. 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości Jaś, a także Twoje dziecko, dołączą do ich grona. Jak zapewnić więc dziecku edukację na najwyższym poziomie i pomóc mu wyróżnić się na rynku pracy? Najlepiej zrobić to, przygotowując go do studiowania za granicą. 

Ile kosztują studia na Harvardzie?

Koszt edukacji wyższej w Stanach Zjednoczonych to kilkaset tysięcy złotych. Natomiast studia na Harvardzie wraz z zakwaterowaniem to roczny wydatek w wysokości minimum 267 669 zł. Za kierunki techniczne i medyczne trzeba, naturalnie, zapłacić więcej. 

Według badaczy z The Education Data Initiative średni koszt czesnego w Stanach Zjednoczonych to 35 720 dolarów. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania stypendiów lub zaciągnięcia kredytu na studia z odroczoną płatnością, studia w USA (nawet na uczelni ligi bluszczowej) stają się całkiem realną możliwością; szczególnie jeśli Tato Jasia zacznie oszczędzać na nie odpowiednio wcześniej.

Uniwersytet w USAMiastoPrzybliżona wysokość opłaty za rok nauki w złotówkach
Harvard UniversityCambridge, Massachusettsod 195 300 zł
Stanford UniversityStanford, Kaliforniaod 282 625 zł
Columbia UniversityNowy Jork, Nowy Jorkod 190 000 zł
Massachusetts Institute of Technology, MITCambridge, Massachusettsod 212 100 zł 
University of CaliforniaBerkeley, Kaliforniaod 54 386 zł + 113 750 zł dodatkowej opłaty dla studentów spoza stanu
Tabela 1. Opłaty za studia na wybranych uczelniach w USA. Dane na podstawie publikacji Aegon, Koszty studiowania w Polsce i na świecie 2021/2022.

Jeśli uważasz, że studia w Stanach Zjednoczonych to coś dla Twojego dziecka, przejdź do artykułu Ubezpieczenie posagowe – Inwestycja w przyszłość Twojego dziecka i poznaj skuteczny sposób na ich opłacenie.

Ile kosztują studia za granicą?

Gdyby Jaś zdecydował się w przyszłości studiować bliżej domu, koszty uzyskania dyplomu mogłyby znacząco zmaleć. Tato Jasia postanowił przygotować się również na taką możliwość. 

Studia w Unii Europejskiej

W niektórych krajach UE studia mogą być bezpłatne. Takim przykładem jest Dania, a także (jeśli nauka odbywa się w języku urzędowym kraju) nasz bliski sąsiad – Czechy. Nie znaczy to jednak, że jeżeli dziecko zdecyduje się na studia bliżej domu, można zupełnie nie martwić się wydatkami.  W związku z tym, że poziom życia w wielu krajach, m.in. skandynawskich jest bardzo wysoki, rosną również koszty życia. 

Na przykład w Holandii, Francji, Niemczech, we Włoszech koszty czesnego wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Uniwersytet w UEKrajPrzybliżona wysokość opłaty za rok nauki w złotówkach
Universiteit van AmsterdamHolandia15 000 zł
Rheinische Friedrich-WilhelmsUniversität BonNiemcy2 800 zł
Sapienza Università di RomaWłochy12 735–13 200 zł
Università di BolognaWłochy9200–26 350 zł 
Université Paris-SaclayFrancjaod 766 zł + opłaty dodatkowe (od 2500 zł)
Tabela 2. Ile kosztują studia za granicą? – Opłaty za studia na wybranych uczelniach w Unii Europejskiej. Dane na podstawie publikacji Aegon, Koszty studiowania w Polsce i na świecie 2021/2022.

Studia w Wielkiej Brytanii

Koszty czesnego w Wielkiej Brytanii są bardzo podobne do tych w Stanach Zjednoczonych. Prestiżowe uniwersytety wymagają opłat zaczynających się od 100 000 zł rocznie. 

Ponadto od czasu brexitu obywatele Unii Europejskiej chcący studiować w UK muszą starać się o wizę pobytową. Proces legalizacji pobytu to wydatek około 4000 zł rocznie. 

Konsekwencją wysokich kosztów edukacji na uczelniach brytyjskich jest rosnące zadłużenie zarówno młodych Brytyjczyków, jak i studentów zagranicznych. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zacząć oszczędzać pieniądze na studia wcześniej.

Uniwersytet w UKMiastoPrzybliżona wysokość opłaty za rok nauki w złotówkach
University of CambridgeCambridgeod 117 000 zł
University of OxfordOxfordod 146 000 zł
University College LondonLondynod 123 000 zł
University of ManchesterManchesterod 103 000 zł
University of BristolBristolod 106 200 zł
Tabela 3. Opłaty za studia na wybranych uczelniach w Wielkiej Brytanii. Dane na podstawie publikacji Aegon, Koszty studiowania w Polsce i na świecie 2021/2022.

Całkowity koszt edukacji na uniwersytecie za granicą

Opłata za czesne na studia to niestety jeszcze nie wszystko. Na całkowity koszt edukacji wyższej wpływa wiele czynników, m.in.:

  • opłata aplikacyjna na studia, wyrobienie legitymacji,
  • tłumaczenie lub nostryfikacja dokumentów, np. dyplomu,
  • konieczność posiadania certyfikatu językowego,
  • opłata wizowa, paszport (w zależności od potrzeb i wymogów),
  • koszty podróży, np. bilet na samolot,
  • ubezpieczenie zdrowotne studenta,
  • zakup książek, pomocy naukowych, specjalistycznych narzędzi i ubrań, jeśli kierunek studiów tego wymaga,
  • koszty wynajęcia mieszkania lub akademika,
  • ogólne koszty życia w danym kraju; im bogatszy kraj, tym ceny żywności, transportu publicznego czy przedmiotów gospodarstwa domowego są wyższe.

Są to kwestie dosyć szczegółowe, ale warto mieć świadomość, że aby oszacować, ile pieniędzy będziemy musieli zaoszczędzić, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wydatki związane z edukacją.

Kraj, MiastoMiesięczne średnie koszty zakwaterowania w akademikuMiesięczne koszty żywności
Wielka Brytania, Londyn3360–4470 złok. 1200 zł
Włochy, Rzym2030–6135 złok. 1240 zł
Francja, Paryżod 1800 złok. 1350 zł
Niemcy, Berlinod 1200 złok. 960 zł
Tabela 4. Koszty życia w wybranych krajach. Ile kosztują studia za granicą? Dane na podstawie publikacji Aegon, Koszty studiowania w Polsce i na świecie 2021/2022.

Jak za to wszystko zapłacić?

Licząc szacowany koszt edukacji za granicą, można złapać się za głowę. Tato Janka postanowił podejść do zagadnienia strategicznie. Szybko przeanalizował, że odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety może nie być do końca bezpieczne ani opłacalne, lokata w banku, choć bezpieczniejsza, nie zapewniłaby mu ochrony przed szalejącą inflacją. Pomysł wzięcia kredytu, gdy Jaś dorośnie, odrzucił od razu – nie wie, czy za 16 lat będzie go stać na tę przyjemność. 

Ostatecznie postanowił, że kupi Jasiowi polisę posagową, w ramach której miesięcznie będzie odkładał 300 zł. To rozwiązanie wydało mu się o tyle rozsądne, że zawiera w sobie mechanizm obronny przed skutkami inflacji, a w dodatku daje gwarancję wypłaty całej sumy ubezpieczenia w przypadku jego nagłej śmierci.

A co jeśli Jaś, gdy dorośnie, nie zdecyduje się pójść na studia?

Studia za granicą to nie jedyny powód, dla którego warto oszczędzać na przyszłość dziecka. Janek, gdy dorośnie, będzie mógł wykorzystać pieniądze na kupno mieszkania, samochodu czy rozwój własnego biznesu.

Polisa posagowa nie musi mieć konkretnego celu. Jeśli, tak jak tato Jasia, zdecydujesz się na jej kupno, zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł zainwestować w przyszłość dziecka na wiele różnych sposobów.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...