Polisa dla dziecka i rodziny – 10 powodów, dla których warto ją mieć!

6 min.

Polisa dla dziecka to nie fanaberia! Ponad 80% Polaków boi się o zdrowie i życie swoje i najbliższych. Mimo to jedynie co 10. dorosły decyduje się kupić indywidualne ubezpieczenie na życie. Sprawdź, dlaczego warto zaopatrzyć swoją rodzinę, a szczególnie dziecko w polisę na życie.

Bezpieczeństwo finansowe na wypadek śmierci

Nie znam nikogo, kto lubi myśleć o własnej śmiertelności. Są jednak sytuacje, gdy warto wziąć ją pod uwagę  – jedną z nich jest pojawienie się na świecie dziecka. 

Ubezpieczenie na życie gwarantuje wsparcie finansowe dziecka na wypadek śmierci rodzica lub innego opiekuna prawnego. 

Wykupując polisę, ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłacenia wskazanej przez Ciebie osobie odszkodowania, a w niektórych sytuacjach również comiesięcznej renty aż do wygaśnięcia polisy.

Są to pieniądze niepodlegające tzw. masie spadkowej, wolne od podatku od spadku i darowizn. Oznacza to, że niezależnie od Twojej sytuacji rodzinnej, masz pewność, że pieniądze trafią do osoby, którą uposażyłeś, czyli do dziecka. 

Poduszka bezpieczeństwa w trudnej sytuacji

Niepewne czasy wymagają zdecydowanych kroków. Jeśli martwisz się, że stracisz pracę lub na pewnym etapie życia staniesz się niezdolny do jej wykonywania – rozważ odpowiedni dodatek do ubezpieczenia na życie. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o to, czy będziesz w stanie zapewnić odpowiedni poziom życia swoim dzieciom.

Na wszelką… chorobę!

Wszyscy czasem chorujemy. Wielu ma świadomość, że z powodu niezdrowego stylu życia, przepracowania, może w przyszłości poważnie zachorować. Zupełnie inny wymiar tragedii ma jednak niespodziewana choroba dziecka. Polisa dla dziecka, pozwoli zapewnić mu szybką diagnozę, właściwą opiekę medyczną i pomoc finansową na wypadek ciężkiego zachorowania. Miej nadzieję na najlepsze, ale przygotuj się na najgorsze.

Szybki i tani dostęp do opieki medycznej

Jak często korzystasz z prywatnych usług medycznych? Według raportu GUS (Stan zdrowia ludności Polski w 2019 r.) niemal połowa Polaków przed pandemią zmagała się z chorobami przewlekłymi. Wielu z nich, by otrzymać właściwą i szybką opiekę medyczną, musi korzystać z odpłatnej pomocy medycznej. 

Koszt jednej wizyty (bez badań diagnostycznych) w zależności od regionu i kwalifikacji specjalisty waha się od 100 do nawet 500 zł. Ubezpieczenie życia i zdrowia dziecka możesz zakupić już od 80 zł/mies. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt profilaktycznych badań laboratoryjnych czy kilkumiesięcznego leczenia w prywatnym gabinecie.

W tabeli przygotowaliśmy zestawienie średniego czasu oczekiwania na wizytę w ramach NFZ i ceny konsultacji lekarskiej w prywatnym gabinecie lekarzy dziecięcych. Polisa zdrowotna dla dziecka się opłaca – te liczby mówią same za siebie.

SpecjalistaŚredni czas oczekiwania w Polsce na NFZŚredni koszt wizyty w gabinecie prywatnym (bez badań spec.)
Kardiolog dziecięcyponad 11 mies.180–250 zł
Laryngolog dziecięcyponad 5 mies.120–200 zł
Neonatologminimum 2 tygodnie130–190 zł
Chirurg dziecięcyponad 2 mies.120–180 zł
Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie raportu „Barometr Fundacji Watch Health Care nr 19/15/02/2019” i Cennik wizyt lekarskich 2022 w całej Polsce — zobacz, ile kosztuje wizyta u specjalisty (kb.pl).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu zdrowotnym dla dziecka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Pomocna dłoń, gdy tego potrzebujesz, czyli usługi assistance

Szczególnie samotni rodzice w nagłych wypadkach mogą potrzebować dodatkowych rąk do pomocy. Wyobraź sobie sytuację, w której trafiasz do szpitala. Kto zaopiekuje się Twoim dzieckiem? A co w przypadku, gdy dziecko złamie nogę lub nagle zachoruje? 

Medyczny assistance to nieoceniona pomoc dla samotnego (i nie tylko!) rodzica. Ubezpieczyciele oferują domowe wizyty lekarzy, organizację opieki dla niesamodzielnych członków rodziny podczas hospitalizacji dorosłego, korepetycje dla dziecka, rehabilitację czy pomoc psychologiczną. 

Bezpieczeństwo w czasach pandemii

Już ponad 4 miliony Polaków zachorowało na COVID. Ponad 100 000 zmarło w wyniku zakażenia. Być może uważasz, że Ciebie i Twojej rodziny pandemia nie dotyczy. To błąd. Wirus jest demokratyczny – zaraża niezależnie od poglądów i przekonań. 

Wielu ubezpieczycieli, m.in. Generali, Uniqa, PZU, czy AVIVA uwzględnia w zdarzeniach polisowych swoich produktów pobyt w szpitalu i śmierć z powodu zachorowania na COVID. To gwarancja wypłaty środków, które mogą przydać Ci się na powrót do zdrowia lub jako zabezpieczenie finansowe Twojej rodziny.

Inwestycja w przyszłość dziecka

Średnia cen za 1 m2 lokali mieszkalnych wynosiła w 2020 r. w całej Polsce 5 276 zł na rynku wtórnym i 6212 zł na rynku pierwotnym (dane GUS). Łatwo więc policzyć, że za 35 m2 mieszkanie trzeba było zapłacić ponad 180 000 zł (w dużych miastach zdecydowanie więcej). Tak było 2 lata temu. Obecnie ceny na rynku mieszkaniowym wzrosły o ponad 8,9%. 

Zastanów się, czy za kilkanaście lat Twoje dziecko będzie stać na zakup mieszkania? Czy będzie stać Cię na to, by pomóc mu wkroczyć w dorosłość? Aby obliczyć koszty wkładu własnego, możesz skorzystać z naszego kalkulatora.

A jeśli chciałbyś już teraz zacząć odkładać niewielkie sumy pieniędzy, np. na mieszkanie, rozważ ubezpieczenie posagowe – to nie tylko przyjazna dla portfela inwestycja w przyszłość dziecka, ale również świetna lekcja edukacji finansowej już od najmłodszych lat. Więcej na temat polisy posagowej dla dziecka możesz przeczytać tutaj:

Odporność na inflację

3 000 zł odłożone na konto 5 lat temu miało większą wartość niż obecnie – tak działa inflacja. Aby suma ubezpieczenia miała podobną wartość po 10 czy 20 latach od podpisania umowy, ubezpieczyciele wprowadzili dobrowolną indeksację składki. Oznacza to, że możesz podnieść wysokość swojej składki tak, by utrzymać wartość ubezpieczenia (również oszczędnościowego) na podobnym poziomie. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć z naszego artykułu: Na czym polega indeksacja składki.

Gwarancja, której nie zapewni żadna lokata

Odkładasz pieniądze na lokacie? A czy wiedziałeś, że gdybyś te same pieniądze ulokował w ubezpieczeniu posagowym, to w sytuacji Twojej śmierci, rodzina otrzymałaby tyle pieniędzy, ile docelowo chciałeś zaoszczędzić? Polisa posagowa dla dziecka bezpieczny sposób na oszczędzanie.

Rozważmy przykład: Co miesiąc wpłacasz na lokatę 200 zł. W ciągu roku jesteś w stanie odłożyć 2 400 zł. Niestety po 5 latach umierasz. Na lokacie zostawiłeś swojej rodzinie 12 000 zł. Gdybyś te same pieniądze oszczędzał na polisie posagowej i podpisał umowę, na przykład, na 15 lat, to (niezależnie od tego, w którym roku doszłoby do Twojej śmierci) Twoja rodzina otrzymałaby 36 000 zł.

Elastyczność, na którą zasługujesz

Czasy się zmieniają. Ludzie i ich potrzeby również. Na szczęście ubezpieczenie na życie może zmieniać się razem z Tobą. Sam wybierasz zakres polisy dla dziecka – w każdej chwili możesz je rozszerzyć o dodatkowe usług lub z nich zrezygnować, zmienić wysokość składki czy sposób rozliczenia. 

Nie traktuj polisy na życie jak niepotrzebny wydatek, raczej zastanów się, czy stać Cię, by bez niej żyć?

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...