Zakup mieszkania dla dziecka. Inwestycja, która się opłaca?

7 min.

Mimo rosnących cen zakup mieszkania dla dziecka to nadal dobra inwestycja w jego przyszłość. Sprawdźmy, ile obecnie kosztują mieszkania w Polsce i jak skutecznie oszczędzać na ich zakup. 

Zakup mieszkania dla dziecka – czy to dobra inwestycja?

Wielu rodziców decyduje się na kupno mieszkania w mieście, w którym ich dziecko zamierza studiować albo pracować, traktując zakup jako lokatę kapitału lub długofalową inwestycję. Biorąc pod uwagę wysokie koszty najmu, na które jest narażony młody dorosły, wydaje się to całkiem dobrym rozwiązaniem.  

Kupując mieszkanie swojemu dziecku, gwarantujesz mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, gdy będzie wkraczało w dorosłość, a jednocześnie chronisz zebrany kapitał przed skutkami spadku wartości pieniądza.

Jakie są ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań w Polsce rosną w rekordowym tempie. W ciągu ostatnich 6 lat średni koszt zakupu mieszkania wzrósł aż o 49,3%. Co ciekawe, ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły wolniej od mieszkań z drugiej ręki – chętni na zakup mieszkania pod klucz mogli obserwować w tym czasie wzrost cen o 37,2%, a ci, którzy byli zainteresowani mieszkaniami na rynku wtórnym wzrost o prawie 60%.

Specjaliści od nieruchomości prognozują, że tendencja wzrostowa, mimo lekkiego wyhamowania, będzie się utrzymywać przez kolejne kilka lat. Nie znaczy to jednak, że zakup mieszkania dla dziecka przestanie się zupełnie opłacać.

Jeśli myślisz poważnie o zakupie mieszkania dla dziecka i zastanawiasz się, w jaki sposób zaoszczędzić na wkład własny, przeczytaj artykuł Ubezpieczenie posagowe. Sposób na systematyczne oszczędzanie pieniędzy. 

Co wpływa na koszt zakupu mieszkania?

Wpływ na koszt zakupu mieszkania ma wiele czynników. Począwszy od stanu mieszkania (nowe, pod klucz czy z drugiej ręki), rynkowych cen materiałów, wzrostu pensji pracowników, jakości materiałów wykończeniowych, po samo zapotrzebowanie na lokale mieszkalne.

Ponadto duży wpływ na cenę mieszkania ma jego lokalizacja. Im większe miasto, im bliżej centrum, tym ceny rosną. 

W związku z dużym zainteresowaniem mikroapartamentami większe przestało oznaczać droższe. Ceny mieszkań do 35 m2 (szczególnie w dużych miastach) są porównywalne (a często wyższe) do tych o wielkości nieprzekraczającej 60 m2.  

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania.

Chętni na kupno mieszkania dla dziecka muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, tj. taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, czy koszty kredytu i koszty jego ubezpieczenia w momencie, gdy nie ma możliwości zakupu mieszkania za gotówkę. Warto wziąć to pod uwagę, obliczając całkowity koszt transakcji.

W kwestii kredytu banki wymagają od swoich klientów wkładu własnego na poziomie 20%.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Co do zasady ceny mieszkań na rynku wtórnym są zazwyczaj niższe. Według danych GUS średnia cena mieszkań sprzedanych w Polsce na rynku pierwotnym w 2020 r. wynosiła 352 656 zł; na rynku wtórnym – 281 011 zł. 

Dane te mogą nie być do końca pomocne w momencie, gdy jesteśmy już zdecydowani na zakup mieszkania w konkretnej lokalizacji i mamy sprecyzowane oczekiwania względem metrażu. Sprawdźmy więc, ile w 2020 r. kosztował 1m2 mieszkania w poszczególnych województwach.

WojewództwoRynek pierwotnyRynek wtórny 
Dolnośląskie5806 zł4356 zł
Kujawsko-Pomorskie5381 zł4410 zł
Lubelskie 5714 zł4964 zł
Lubuskie 4384 zł3536 zł
Łódzkie 5598 zł4688 zł
Małopolskie 7424 zł7027 zł
Mazowieckie 7229 zł8112 zł
Opolskie 5010 zł3282 zł
Tabela 2. Średni koszt zakupu 1m2 lokali mieszkalnych w wybranych województwach w 2020 r. Źródło danych GUS

Warto pamiętać, że w III kwartale 2021 r. ceny zakupu mieszkań wzrosły o kolejne 8,9% w stosunku do analogicznego okresu w 2020 r. Na dokładny raport z 2021 r. trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już teraz warto wziąć pod uwagę podczas wyliczeń wzrost cen z tabeli na poziomie 9%.

Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Przyjmijmy, że chcemy kupić dziecku 2 pokojowe mieszkanie w Warszawie. W grudniu 2021 r. 1m2 lokalu mieszkalnego kosztował tam 13 585 zł. Łatwo więc policzyć, że szacunkowy koszt zakupu mieszkania 45 m2 to ok. 611 325 zł. W stosunku do 2019 r. ceny wzrosły blisko o 12%

Należy pamiętać, że kwoty te są zaniżone przez lokale usytuowane na obrzeżach miasta. Za 40-metrowe mieszkanie w centrum Warszawy trzeba zapłacić przynajmniej 2 razy tyle.

Stolica, mimo że jest jednym z najdroższych miejsc do życia, daje wiele możliwości rozwoju kariery, a także szanse na wysokie zarobki. Zakup mieszkania dla dziecka w Warszawie może się okazać jedną z lepszych inwestycji w przyszłość dziecka.

Ile kosztuje mieszkanie we Wrocławiu?

Gdybyśmy chcieli kupić mieszkanie o podobnym metrażu we Wrocławiu (jednym z większych ośrodków naukowych w Polsce), szacowany koszt transakcji zmniejszyłby się o ponad 160 000 zł. Średnio za 1m2 trzeba bowiem zapłacić 9929 zł.

Co ciekawe ceny mieszkań rosną we Wrocławiu jeszcze szybciej niż w Warszawie. Według danych portalu Morizon.pl w stosunku do 2020 r. zanotowano ponad 15% wzrost.

Dla potencjalnych nabywców oznacza to przede wszystkim konieczność oszczędzania większego kapitału i niejednokrotnie zaciągania kredytów.

Zakup mieszkania dla dziecka od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością jego wykończenia lub, jeśli decydujemy się na zakup mieszkania pod klucz, wzrostem kosztów. Sprawdźmy, jakich jeszcze korzyści i niedogodności możemy oczekiwać, decydując się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim.

WadyZalety
– brak regulacji prawnych i zdefiniowania czym jest stan deweloperski,
– konieczność wykończenia mieszkania,
– nieznany całkowity koszt zakupu mieszkania,
-wysokie koszty mieszkania pod klucz.
– niższa cena mieszkania w stanie deweloperskim,
– mieszkanie dostosowane do indywidualnych potrzeb,
– brak konieczności remontu – wszystko jest nowe,
– wykorzystanie nowych technologii budowlanych.
Tabela 3. Wady i zalety zakupu mieszkania od dewelopera. Opracowanie własne.

Zakup mieszkania z drugiej ręki

Wiele osób nadal preferuje mieszkania z rynku wtórnego. Mimo częstej konieczności remontu i wymiany instalacji na nowe nabywcy cenią sobie możliwość negocjacji ze sprzedającym. 

WadyZalety
– bywa, że mieszkanie na rynku wtórnym kosztuje więcej niż na rynku pierwotnym,
– konieczność remontu,
– stare instalacje wymagające wymiany,
– kiepski stan budynku,
– możliwość negocjacji ceny,
– krótszy czas oczekiwania na mieszkanie,
– często lepsza lokalizacja (rynek miasta, centrum),
Tabela 4. Wady i zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Opracowanie własne.

Jak oszczędzać na zakup mieszkania dla dziecka?

Pieniądze na mieszkanie dla dziecka warto zacząć oszczędzać odpowiednio wcześnie. Dzięki systematycznemu odkładaniu pieniędzy jesteśmy w stanie w ciągu kilkunastu lat niskim kosztem zgromadzić środki przynajmniej na minimalny wkład własny.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Wiele osób, mając do wyboru oszczędzanie do skarbonki lub na rachunku oszczędnościowym, decyduje się na drugie rozwiązanie w myśl zasady, że niski zysk jest lepszy niż żaden. 

Niestety jedną z głównych wad konta oszczędnościowego w przypadku oszczędzania długoterminowego jest możliwość wypłaty środków w każdym momencie. W sytuacji, gdy dopiero zaczynamy oszczędzać, może się okazać, że w nagłych sytuacjach będziemy lekką ręką wypłacać środki, a następnie ich nie oddawać, w efekcie czego zakup mieszkania dla dziecka będzie się odkładał w czasie.  

Oszczędzanie na lokacie 

Oszczędzanie na lokacie ma sens w sytuacji, gdy mamy już zebrany pewien kapitał i chcemy go pomnożyć o odsetki. W innym przypadku za zarobione na lokacie pieniądze (po odliczeniu podatku Belki) będziemy mogli kupić co najwyżej kostkę masła.

Lokata 2% – 12 mies.Zysk bruttoPodatek (19%)Zysk nettoZaoszczędzona kwota
1 000 zł19,73 zł3,75 zł15,98 zł1015,98 zł
10 000 zł197,26 zł37,48 zł159,78 zł10 159,78 zł
50 000 zł986,30 zł187,40 zł798,90 zł50 798,90 zł
Tabela 5. Symulacja oszczędzania na lokacie 2%. Opracowanie własne.

Polisa posagowa dla dziecka

Oszczędzanie w ramach polisy posagowej będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie stabilność, konsekwencję i bezpieczeństwo.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego składki zaczynają się od 100 zł miesięcznie. Dodatkowo ubezpieczenie posagowe gwarantuje wypłatę 100% sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci rodzica. Dzięki temu masz gwarancję, że – niezależnie od tego, co przyniesie los – zapewnisz swojemu dziecku dobry start w przyszłość.

Jeśli chciałbyś porównać oferty ubezpieczeń posagowych, koniecznie przeczytaj artykuł: Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie posagowe dla dziecka? Porównujemy oferty. 

A jeśli potrzebujesz konsultacji w celu wybrania najlepszego ubezpieczenia dla dziecka, wypełnij krótki formularz – nasz specjalista przedstawi Ci oferty dopasowane do Twoich potrzeb.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...