Ubezpieczenie dziecka. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

19 min.

Opieka nad dzieckiem to ogromna radość, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Warto dbać o bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe dziecka już od pierwszych dni jego życia. Z tego artykułu dowiesz się, jak ubezpieczenie dziecka może Ci pomóc zatroszczyć się o jego przyszłość i pozwoli Ci spać spokojnie niezależnie od tego, co przyniesie los.

W tym artykule dowiesz się:

Czym jest ubezpieczenie dla dziecka?

Ubezpieczenie dla dziecka jest to dobrowolna ochrona zawierana przez opiekuna (najczęściej rodzica) przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, a także potencjalnymi trudnościami życiowymi, które mogą spotkać dziecko. Może to być np. zachorowanie na groźną chorobę, uraz w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a nawet śmierć rodzica. Ubezpieczenie dla dziecka daje również możliwość systematycznego oszczędzania pieniędzy na przyszłość pociechy.

Dzięki ogromnej ofercie towarzystw ubezpieczeniowych możliwości zadbania o bezpieczeństwo i przyszłość dziecka są właściwie nieograniczone. Wszystko zależy od Twoich własnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.

Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa

Twoje dziecko dopiero się urodziło i chcesz je ubezpieczyć przed potencjalnymi chorobami? 

Boisz się, że pełen energii rozrabiaka może wywinąć koziołka podczas kolejnej szalonej zabawy? A może zależy Ci na finansowym wsparciu swojej pociechy, gdy wejdzie w dorosłość?

Dobra wiadomość jest taka, że na rynku ubezpieczeniowym istnieją polisy na każdą z tych okoliczności. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje przynajmniej trzy rodzaje ubezpieczeń. Do wyboru masz: 

 • polisę ochronną (polisa na życie i dożycie, indywidualne ubezpieczenie NNW),
 • polisę oszczędnościową, czyli tzw. ubezpieczenie posagowe
 • ubezpieczenie mieszane, czyli takie, które łączy ochronę życia i zdrowia z oszczędzaniem pieniędzy na dowolny cel.

Ubezpieczenia te różnią się od siebie nie tylko celem ich zawarcia i zakresem ochrony ubezpieczeniowej, ale również czasem trwania, czy sposobem rozliczenia. 

Na przykład ubezpieczenie na życie i dożycie kupujemy zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a składki płacimy miesięcznie. Natomiast ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wybieramy na rok, opłacając całość przy zakupie. 

Co więcej, jeśli tylko masz taką chęć, możesz ubezpieczyć dziecko w dwóch (lub kilku!) towarzystwach ubezpieczeniowych. W zależności od tego, czy polisy będą się uzupełniać, czy będą zawierały takie same zdarzenia polisowe, możesz w ten sposób albo zwiększyć liczbę zdarzeń polisowych, albo otrzymać dwa odszkodowania, jeżeli dojdzie do sytuacji, od której ubezpieczyłeś dziecko dwukrotnie. 

Podwójne ubezpieczenie to również podwójna składka, dlatego warto przed zakupem rozpoznać swoje i dziecka potrzeby, a także określić budżet, jakim dysponujemy. Dobrze zawczasu policzyć, ile możemy sobie pozwolić wydać pieniędzy miesięcznie na ochronę dla dziecka w perspektywie przynajmniej kilku lat, tak by ta kwota nie obciążała znacząco budżetu, a mimo to realnie ubezpieczała.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dziecka? I które będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny?

Wielu rodziców nadal uważa, że jedynym sposobem ochrony dziecka jest ubezpieczenie szkolne. To błąd! Jak już wspomnieliśmy, w zależności od potrzeb, możesz wybrać ubezpieczenie ochronne, oszczędnościowe lub mieszane. Sprawdźmy teraz, na jakich zasadach działają te ubezpieczenia i jakie są ich wady i zalety.

Ubezpieczenie ochronne dla dziecka

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu zdrowia i życia dzieci, zacznij od ubezpieczenia… siebie! Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert ubezpieczeń na życie skierowanych do całej rodziny. Możesz wybierać spośród produktów indywidualnych, a także (jeśli pracujesz w wolnym zawodzie) skorzystać z pakietów grupowych otwartych. 

Być może przystąpiłeś już do ubezpieczenia grupowego zaoferowanego Ci przez pracodawcę – koniecznie sprawdź możliwość rozszerzenia umowy ubezpieczenia na Twoje dziecko. 

Dzieci uczęszczające np. do szkół podstawowych czy przedszkoli mają możliwość ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków w placówce. Nasi specjaliści odradzają ich zakup ze względu na mniej korzystne warunki w porównaniu do tych, jakie mógłbyś otrzymać, organizując polisę NNW dla dziecka samodzielnie.

Obecnie nie ma niestety możliwości kupienia dla małoletniego polisy na życie i dożycie, ale wykupując ją dla siebie, masz pewność, że Twoje dziecko będzie zabezpieczone finansowo na wypadek Twojej śmierci.

Rozszerzając polisę na życie o ochronę zdrowia dziecka, nie będziesz musiał martwić się pieniędzmi, gdy Twoje dziecko dozna kontuzji, czy zachoruje – całą swoją troskę i uwagę będziesz mógł skupić na nim.

Ubezpieczenie oszczędnościowe dla dziecka

Jeśli masz wątpliwości czy za 15 lat Twoje dziecko będzie stać na zakup (lub wynajem) mieszkania, polisa posagowa to coś dla Ciebie!

Polisa posagowa to w dużym skrócie lokata oszczędnościowa, która gwarantuje zabezpieczenie finansowe dziecka przede wszystkim na wypadek śmierci rodzica; ale nie tylko! Płacąc systematycznie składki, możesz zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, które Twoje dziecko będzie mogło wydać w przyszłości np. na kupno samochodu, rozpoczęcie studiów, czy zakup mieszkania. 

Kwota, jaką zaoszczędzisz, zależy przede wszystkim od trzech czynników:

 • ile lat ma działać polisa, 
 • jak często zamierzasz płacić składki (co miesiąc, co kwartał, co pół roku, czy raz na rok),
 • jaką kwotę docelowo chciałbyś uzbierać dla swojej pociechy.

Co więcej, ubezpieczenie posagowe może kupić właściwie każdy, kto spełnia wymóg wieku.  Zamiast rodzica może to być inny opiekun prawny, ciocia, wujek czy dziadkowie – każdy, komu leży na sercu dobro dziecka.

Różne warianty ochrony

W zależności od oferty, na jaką się zdecydujesz, w przypadku Twojej przedwczesnej śmierci, towarzystwo ubezpieczeniowe może zatroszczyć się o dziecko na dwa sposoby:

 • płacąc składki za Ciebie aż do momentu wygaśnięcia umowy i wypłacając 100% środków dziecku w określonym w umowie dniu,
 • wypłacając dziecku miesięczną rentę, do czasu aż będzie uprawnione do otrzymania świadczenia z polisy.

Możesz więc pomyśleć o polisie posagowej jak o prezencie, który – niezależnie od okoliczności – podarujesz dziecku na start w dorosłość.

Ubezpieczenie mieszane dla dziecka

Na rynku ubezpieczeń coraz popularniejszym produktem staje się polisa mieszana. Jest to rodzaj ubezpieczenia, który łączy w sobie funkcję ochronną z oszczędnościową. Dzięki temu możesz kompleksowo zatroszczyć się o swoje dziecko, a często również o małżonka lub partnera. 

W praktyce wygląda to tak, że wpłacając regularnie składki, gromadzisz dla swojego dziecka oszczędności, a towarzystwo ubezpieczeniowe dba o wasze zdrowie i życie w ramach ustaleń zawartych w polisie.

Nie masz ochoty wybierać między zdrowiem a pieniędzmi? – Polisa ochronno-oszczędnościowa to bez wątpienia świetny produkt dla Ciebie i Twojego dziecka.

Ubezpieczenie szkolne NNW nie zapewni odpowiedniej ochrony

Ubezpieczenie szkolne to najbardziej popularny sposób ochrony dzieci. Niestety, również najbardziej niekorzystny. Pisaliśmy o tym więcej w artykule: Jak działa ubezpieczenie szkolne nnw?.  

NNW szkolne to produkt o charakterze grupowym, który charakteryzuje się sztywnym zakresem ochrony i niską sumą ubezpieczenia. Co obejmuje taka polisa? Głównie urazy, np. złamanie ręki, wstrząśnienie mózgu, które nastąpiły w wyniku nieszczęśliwego wypadku. 

Uwaga! Suma ubezpieczenia szkolnego NNW jest zwykle bardzo niska, przez to często odszkodowanie może nie pokryć nawet kosztów leczenia i rehabilitacji. 

Przed czym ubezpieczenie może ochronić Twoje dziecko?

Uważasz, że polisa na życie to zbędny wydatek? A czy zastanawiałeś się, ile pieniędzy rocznie wydajesz na zdrowie swoje i najbliższych?

Wybierając ubezpieczenie dla dziecka dopasowane do swoich potrzeb, masz możliwość zabezpieczyć rodzinę m.in. na wypadek groźnych zachorowań, a także ciężkich chorób, tj. cukrzyca czy nowotwór. Ubezpieczyciel może pokryć koszty leczenia. 

Wiele polis na życie z rozszerzeniem zdrowotnym daje dostęp do ponad 15 różnych specjalistów bez kolejek, bez skierowań, a niektóre umożliwiają nawet leczenie za granicą. W ofercie są również zabiegi ambulatoryjne. Takiego zakresu nie znajdziesz w ubezpieczeniu szkolnym.

W momencie, gdy zachodzi konieczność pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę pieniędzy za każdy dzień pobytu. Zakres ubezpieczenia można dopasować do potrzeb całej rodziny! 

Jeśli zależy Ci na dodatkowej opiece, możesz wykupić assistance medyczny, który umożliwi zorganizowanie i opłacenie dziecku rehabilitacji, korepetycji, czy pomocy psychologicznej w razie nagłego lub nieszczęśliwego wypadku. W sytuacji, gdy znajdziesz się w szpitalu i nie będziesz mógł zajmować się dzieckiem, ubezpieczyciel może pomóc w zorganizowaniu opieki dla niego. Ostateczna ochrona zależeć będzie od wybranego wariantu polisy.

To nie jedyne korzyści wynikające z prywatnego ubezpieczenia.

W przypadku nagłej śmierci rodzica, dziecko nie zostanie pozostawione samo sobie. Nikt nie ma gwarancji, że dożyje późnej starości, ale wykupując ubezpieczenie na życie, możesz zagwarantować swojemu dziecku bezpieczeństwo finansowe, niezależnie od tego, co przyniesie los. 

Przezorny… dobrze ubezpieczony!

Mądry Polak po szkodzie, a bezpieczny ten, który ma polisę. Tylko w zeszłym roku ponad 26 tysięcy osób zostało rannych w wypadkach drogowych. To dane, które przedstawił kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Liczby mówią same za siebie – wypadki chodzą po ludziach. I to nie tylko te komunikacyjne. Złamana noga, zwichnięcie, czy urazy głowy to codzienność szpitalnych oddziałów ratunkowych. Niestety również dzieci ulegają kontuzjom. Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa może pomóc sfinansować leczenie, a nawet je przyspieszyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują wypłatę świadczenia, jeśli ubezpieczony dozna urazu m.in. w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu dla dziecka

W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) każdej polisy znajdziesz kompletną listę sytuacji, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. 

Najczęstsze z nich to:

 • uczestnictwo ubezpieczonego w aktach terroru,
 • samobójstwo lub celowe samookaleczenie w pierwszych latach działania polisy,
 • wypadek wskutek działań zabronionych, np. kierowania pojazdem bez wymaganych dokumentów,
 • uczestnictwo ubezpieczonego w działaniach wojennych,
 • stosowanie substancji odurzających (narkotyki, alkohol),
 • dobrowolny udział w aktach przemocy.

Przed podpisaniem umowy bez wątpienia warto zapoznać się ze wszystkimi wyłączeniami, a w razie wątpliwości, porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym. Szczególną uwagę warto zwrócić na sporty wysokiego ryzyka. Jeżeli dziecko, np. w ramach zajęć pozaszkolnych trenuje konkretny sport, warto sprawdzić, czy nie znajduje się on na liście wyłączeń. W momencie, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia.  

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników. Ubezpieczenie NNW jest najtańszą, ale również najmniej skuteczną formą ochrony, która nie zapewnia wysokiej sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, w związku z możliwością gromadzenia kapitału, będzie wymagać od Ciebie sięgnięcia głębiej do portfela, ale znaczna kwota pieniędzy wróci po latach do Twojego dziecka.

Przy ustalaniu wysokości składki towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się zwykle wiekiem ubezpieczonego, skłonnością do ryzykownych zachowań i stanem zdrowia. Duże znaczenie na końcową cenę produktu mają: zakres ochrony, umowy dodatkowe, suma ubezpieczenia i wysokość odszkodowania. Kwoty mogą wahać się od 35 zł do nawet tysiąca złotych miesięcznie. 

W tabeli znajdziesz przykładowe zestawienie kosztów ubezpieczeń ochronnych, oszczędnościowych i mieszanych w horyzoncie czasowym.

MiesiącRok20 lat
Ochronne60 zł720 zł14 400 zł
Oszczędnościowe125 zł1500 zł 30 000 zł
Mieszane200 zł 2400 zł 48 000 zł
Tabela 1. Koszty ubezpieczenia dziecka. Nie dotyczy ubezpieczenia szkolnego. Opracowanie własne.

Jakie oferty przygotowały towarzystwa ubezpieczeniowe?

Ilość produktów ubezpieczeniowych dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy! Towarzystwa Ubezpieczeniowe kuszą nas niskimi cenami, ofertami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb klienta. Aby pomóc Ci rozeznać się w pakietach, przygotowaliśmy zestawienia propozycji siedmiu różnych ubezpieczycieli. Sprawdziliśmy m.in. szacowaną cenę ubezpieczenia, minimalną sumę ubezpieczenia oraz podstawowy zakres. 

Życie i zdrowie najważniejsze

Stawki wśród ubezpieczeń ochronnych zaczynają się już od 35 zł miesięcznie, ale nasi specjaliści radzą, by – zamiast kierować się niską ceną – dobierać ofertę dla siebie na podstawie konkretnych zdarzeń polisowych oraz odpowiedniej sumy ubezpieczenia. 

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu krótkoterminowym, możesz przyjrzeć się ofertom Warty oraz Uniqa – obie można podpisać na rok. Ubezpieczenie Metlife Bezpieczne Dziecko można wykupić maksymalnie na okres do ukończenia przez dziecko 21 roku życia.

Z myślą o osobach, którym zależy na indywidualnym podejściu do klienta, Warta przygotowała pakiet Warta Ochrona, który można dopasować do swoich potrzeb. W tym wariancie umowę należy podpisać minimum na 5 lat, a składka nie może być niższa niż 40 zł miesięcznie. 

UbezpieczycielSkładka miesięczna*Wiek wstępuWiek dzieckaZdarzenie u dzieckaSuma ubezpieczenia
Uniqa Moje Dziecko35 / 45 / 65 zł18–691–18Poważna choroba od 33 000 zł(karencja 3 mies.)
Uniqa Moje DzieckoPobyt w szpitalu w wyniku wypadku komunikacyjnegood 180 zł za dzień
(brak karencji)
Uniqa Moje DzieckoZłamana noga – śródstopieod 2 do 6% sumy ubezpieczenia
Warta  
Życie i Zdrowie Rodzic z Dzieckiem
65–122 zł18–66XPoważna chorobaod 2000 zł
Warta  
Życie i Zdrowie Rodzic z Dzieckiem
Pobyt w szpitalu – wypadek komunikacyjny80 zł za dzień
Warta  
Życie i Zdrowie Rodzic z Dzieckiem
Rekonwalescencja1000 zł
Metlife Bezpieczne dziecko60 zł18–71do 16 r.ż.Poważna choroba30 000 zł
Metlife Bezpieczne dzieckoPobyt w szpitalu80 zł za dzień
Metlife Bezpieczne dzieckoZłamanie lub oparzenie wskutek NW2 000 zł
Tabela 2. Przykładowa Suma ubezpieczenia i zakres w polisach ochronnych dla dzieci. Opracowanie własne. *Ceny mogą różnić się w zależności od pośrednika.

Start w przyszłość dziecka – polisa posagowa 

Osobom zainteresowanym produktami zorientowanymi na oszczędzanie polecamy przyjrzeć się ofercie Pru (dawniej Prudential) i PZU. 

Produkt PZU Na Dobry Początek pozwala na dopasowanie stawki do indywidualnych potrzeb klienta. Dziecko otrzyma określoną w polisie kwotę, gdy będzie pełnoletnie i upłynie termin umowy. Umowa wygasa, a wypłata świadczenia następuje, gdy rodzic ukończy 75 lat lub dziecko 25.

W sytuacji przedwczesnej śmierci rodzica ubezpieczyciel zobowiązuje się do opłacania reszty składek i wypłacenia dziecku pełnej kwoty w momencie zakończenia umowy. Ubezpieczenie posagowe w PZU można wykupić już w pierwszych dniach życia dziecka. 

Ofertę Pru Start w Życie wyróżnia natomiast możliwość wypłaty pieniędzy z polisy w czterech ratach, co roku, od momentu wygaśnięcia umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia oszczędzanie w ramach dwóch profili: konserwatywnym i zrównoważonym.

UbezpieczycielSkładka miesięczna*Wiek wstępuDługość umowyTermin wypłaty
PZU Na Dobry Początekod 100 złrodzic: do 55 r.ż8–15 lat18 urodziny
Pru Start w Życieod 125 złDziecko ukończone 3 mies.  – 16 r.ż.Minimum 10 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 25 r.ż.Maksymalnie do ukończenia przez dziecko 25 r.ż. 
Tabela 3. Oferta ubezpieczeń posagowych. Opracowanie własne. *Ceny mogą różnić się w zależności od pośrednika.

Oferty szyte na miarę

Wśród agencji ubezpieczeniowych coraz popularniejsze staje się indywidualne podejście do klienta. Szczególnie w przypadku ubezpieczeń ochronno-oszczędnościowych, wysokość składek ustalana jest indywidualnie z klientem. 

Warta Posag to oferta skierowana do rodziców, których dzieci nie ukończyły 15 roku życia. Pakiet zdrowotny uwzględnia pobyt dzieci w szpitalu, a także pomoc finansową na wypadek zdiagnozowania poważnej choroby. Wypłata oszczędności następuje między 18 a 25 rokiem życia dziecka.

Pozostałe oferty porównaliśmy dla Ciebie w tabeli.

UbezpieczycielSkładka miesięczna*Wiek wstępu Wiek dzieckaDługość umowy
Uniqa Ochrona z Gwarancją Kapitału, wariant Duetindywidualna18–60od 1 roku życia10–25 latmaksymalnie do 70 r.ż. ubezpieczonego
Warta Posagindywidualnarodzic: do 55 r.ż. dziecko: do 15 r.ż.max nieukończone 15 latminimum 10 lat;maksymalnie:18-25 lat r.ż. dziecka lub 70 r.ż. ubezpieczonego
Generali z myślą o dzieckuminimum 80 złrodzic: do dnia przed  61 urodzinamiod dnia narodzin do dnia przed 16 urodzinami5–25 lat;maksymalnie:18–27 r.ż. dziecka lub do dnia przed 76 urodzinami rodzica
Tabela 4. Oferta ubezpieczeń mieszanych dla dziecka. Opracowanie własne.
*Ceny mogą różnić się w zależności od pośrednika.

Dlaczego ubezpieczenie dziecka się opłaca? 

Oszczędność czasu i pieniędzy

Według raportu fundacji Watch Health Care (2019) średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w Polsce to 16 tygodni. Naturalnie, są miasta, w których ten czas jest krótszy, ale są też przypadki (takie jak Wrocław), gdzie na wizytę do endokrynologa na NFZ czeka się 8 lat (!!).

Jednorazowy koszt wizyty w prywatnym gabinecie to minimum 150 zł. Opłaty za badania przeprowadzane w ramach prywatnego leczenia również trzeba pokrywać z własnej kieszeni. 

Ubezpieczenie na życie z ochroną zdrowotną pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i… nerwy. A przede wszystkim właściwie zadbać o zdrowie dziecka wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, a nie gdy zwolni się kolejka w przychodni.

Poczucie bezpieczeństwa na wagę złota

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe, zdrowe i bezpieczne. Szczególnie w przypadku młodszych maluchów to pierwsze często wyklucza ostatnie. Czyje dziecko choć raz nie próbowało wspiąć się na blat w kuchni, zjechać ze zjeżdżalni głową w dół, czy zaprzyjaźnić się bliżej z nieznajomym psem? Nie uchronisz podopiecznych przed każdym wypadkiem, to niemożliwe. Możesz jednak przygotować się na takie sytuacje najlepiej, jak potrafisz – ubezpieczenie Ci w tym pomoże.

Stabilność, której nie zapewni żadna lokata

Jeśli oszczędzanie to dla Ciebie maraton, a nie sprint, koniecznie weź pod uwagę ubezpieczenie posagowe. Oszczędzanie pieniędzy dla dziecka na lokacie, naturalnie, ma sens, ale tylko jeśli dożyjesz dnia, w którym zbierzesz satysfakcjonująca Cię sumę pieniędzy. 

Odkładając co miesiąc 100 zł, w ciągu 10 lat zapłacisz ubezpieczycielowi 600 zł za to, że mogłeś umrzeć w czasie trwania umowy (to jest 5 zł miesięcznie). A jeśli faktycznie dojdzie do przedwczesnej śmierci, np. dwa lata po podpisaniu umowy, Twoje dziecko otrzyma 100% kwoty określonej w polisie – w tej sytuacji 12 000 zł. To nieocenione wsparcie finansowe dla bliskich w dramatycznej sytuacji.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy polisa ubezpieczeniowa to odpowiedni produkt dla dzieci, przeczytaj również artykuł: i dowiedz się więcej. 

Oszczędzanie na lokacie i w ramach ubezpieczenia, zmiana w czasie

Oszczędzam miesięcznieRok10 latOchrona ub. 0,05*3%**Śmierć w 1 roku, dziecko dostajeW 5. rokuDożyjesz 10. roku polisy
Ubezpieczenie 100 zł120012 000zł11 400 zł11 174 zł120001200012000
LOKATA 100 zł1216 zł13599 zł1216 zł6376 zł13 599 zł
Ubezpieczenie 250 zł3000 zł30000 zł28500 zł300003000030000
LOKATA 250 zł3039 zł33 998 zł30391594033997
Ubezpieczenie 400 zł48004800045600480004800048000
LOKATA 400 zł48635439648632550654396
Tabela 5. Kwota wypłaty ubezpieczenia. Opracowanie analityka DobrejPolisynaŻycie.

Jakie dodatki do ubezpieczeń oferują ubezpieczyciele?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa zakres swoich produktów, a także możliwość ich rozszerzenia. 

W zależności od oferty i własnych potrzeb możesz rozszerzyć zakres ochrony o:

 • assistance medyczny (m.in. pomoc psychologa, rehabilitacja, transport medyczny)
 • pakiet wypadkowy, (na wypadek uszkodzenia ciała, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji; w trakcie uprawiania sportu)
 • ochronę dzieci,
 • świadczenia zdrowotne, konsultacje lekarzy specjalistów,
 • świadczenia opiekuńcze.

Na przykład towarzystwo ubezpieczeń Metlife oferuje swoim klientom ponad 10 różnych dodatków do ubezpieczenia. Z kolei PZU ma w ofercie 9 dodatków ubezpieczeniowych skierowanych wyłącznie do dzieci. Wybierając pakiet Uniqa Moje Dziecko, możesz rozszerzyć polisę o dwa dodatkowe produkty. Wariant ubezpieczenia rzecz jasna warto dobrać do własnych potrzeb.

Ważne! Ochrona ubezpieczeniowa większości produktów dla klientów indywidualnych działa na całym świecie, również w szkole, w czasie zajęć pozalekcyjnych, podczas urlopu czy podróży.  

Informacje o zakresie ubezpieczenia są dostępne zazwyczaj w karcie każdego produktu oraz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jak w prosty i szybki sposób ubezpieczyć dziecko? Możesz wybrać ubezpieczenie online!

Polisę na życie możesz kupić, nie wychodząc z domu, zamawiając kontakt z agentem ubezpieczeniowym wybranego ubezpieczyciela. Jeśli nie jesteś pewien, z którego usług towarzystwa ubezpieczeniowego chciałbyś skorzystać, możesz wypełnić formularz na naszej stronie, a następnie nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i pomoże dobrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Natomiast ubezpieczenia NNW możesz kupić od ręki, wybierając interesujący Cię produkt i płacąc za niego przelewem. Podobnie jest z produktem Uniqa Moje Dziecko – na ich stronie masz możliwość wyboru między trzema wariantami produktu. Wystarczy, że wybierzesz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i dokonasz płatności.

W wielu miastach funkcjonują multiagencje ubezpieczeniowe, w których również możesz porozmawiać o produktach i na miejscu podpisać umowę.

Allianz, podobnie jak wielu ubezpieczycieli, oferuje swoim klientom wyszukiwarkę agentów. Na ich stronie możesz sprawdzić, kto w Twojej okolicy zajmuje się ubezpieczeniami, a także umówić się z tą osobą na spotkanie lub rozmowę telefoniczną.

Najczęściej zadawane pytania 

Od którego roku życia można ubezpieczyć dziecko?

Wielu ubezpieczycieli umożliwia objęcie ochroną dziecka już od pierwszych dni jego życia. Drugim zaś progiem przystąpienia do ubezpieczenia jest ukończenie 1 roku życia. W przypadku polis NNW najczęściej dziecko powinno być w wieku szkolnym.

Co wyklucza możliwość ubezpieczenia dziecka?

Bez wątpienia najczęstszym ograniczeniem uniemożliwiającym ubezpieczenie pociechy jest jego wiek. Granice wiekowe dla konkretnych ofert ubezpieczycieli możesz sprawdzić w OWU danego produktu.

Czy w polisie dla dziecka obowiązuje karencja?

Niektóre zdarzenia polisowe mogą być ograniczone czasem karencji, np. w ofercie Uniqa Moje Dziecko ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo niewypłacenia świadczenia, jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana poważna choroba w ciągu pierwszych trzech miesięcy od podpisania umowy. 

Szczegółowych informacji najlepiej szukać w OWU wybranego produktu.

Na jak długo można ubezpieczyć dziecko?

W zależności od rodzaju polisy, ubezpieczenie można wykupić na rok (NNW), 5, a nawet 20 lat. Większość ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenia posagowe i produkty mieszane na 5 do 20 lat. Szczegółowe informacje o produkcie znajdziesz na stronie internetowej konkretnego towarzystwa.

Czy ubezpieczyć dziecko mogą wyłącznie rodzice?

Ubezpieczyć dziecko może prawny opiekun, ale nie tylko. Polisę posagową może kupić dziecku każdy, komu zależy na bezpieczeństwie finansowym dziecka, na przykład dziadek, ciocia czy chrzestny.

Czy dziecko może posiadać dwa ubezpieczenia?

Jak najbardziej. Nie ma ograniczeń w kwestii liczby zakupionych polis. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to nie tylko z większym bezpieczeństwem, czy podwójnym odszkodowaniem, ale również wyższymi kosztami. Decydując się na kilka polis, warto przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia i skonstruować ochronę, która zapewni odpowiednie wsparcie finansowe. 

Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?

Wybierając ubezpieczenie, warto kierować się własnymi potrzebami i potrzebami dziecka, a także możliwościami finansowymi. Możesz wypełnić formularz na naszej stronie, a specjalista skontaktuje się z Tobą w celu przedstawienia najkorzystniejszych ofert. 

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie?

Miesięczna składka na ubezpieczenie zależy od kilku czynników. Istotny jest m.in. wiek, w którym przystępujesz do ubezpieczenia, wysokość sumy ubezpieczenia, liczba pakietów dodatkowych, a także częstotliwość, z jaką zamierzasz płacić składki.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...