Jak ubezpieczyć dziecko? Ubezpieczenie na życie dla dziecka

9 min.

Wybranie odpowiedniego ubezpieczenia dla dziecka może przysporzyć wiele kłopotów. Jak ubezpieczyć dziecko, by ochronić je nie tylko przed niespodziewanymi wypadkami, ale również zabezpieczyć je finansowo, gdyby nas zabrakło? Sprawdźmy!

Czym jest ubezpieczenie na życie dla dziecka?

Polisa na życie dla dziecka to forma dodatkowej ochrony w razie śmierci rodzica, ciężkiego zachorowania dziecka czy poważnego wypadku. Głównym celem ubezpieczenia jest zapewnienie maksymalnej ochrony życia i zdrowia dziecka. 

Na rynku dostępnych jest wiele ofert z różnymi zakresami ubezpieczenia, m.in. polisy skierowane do całej rodziny, ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenia z możliwością gromadzenia kapitału, indywidualne ubezpieczenia NNW.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, zerknij na artykuł Ubezpieczenie dziecka. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Jakie wybrać ubezpieczenie na życie dla dziecka?

Przy wyborze ubezpieczenia warto kierować się indywidualnymi potrzebami dziecka. Czy często choruje? Czy w rodzinie występują choroby przewlekłe, którymi dziecko może w przyszłości być obciążone? A może lubi uprawiać sport albo ma tendencję do kontuzji? Czy często podróżuje komunikacją miejską?

Określenie potencjalnego ryzyka, które może spotkać dziecko w czasie dorastania, pozwoli na dopasowanie polisy do potrzeb i będzie dobrym kompromisem między wysokością składki ubezpieczenia a ilością zdarzeń polisowych.

Decydując się na konkretny produkt, koniecznie przeanalizuj wyłączenia odpowiedzialności. Ich kompletną listę znajdziesz w OWU każdego ubezpieczenia.

Różnice między ubezpieczeniem rodzinnym, otwartym, grupowym i NNW dla dziecka

Rodzaj polisy >Ubezpieczenie całej rodziny Ubezpieczenie grupowe Ubezpieczenie grupowe otwarte  Ubezpieczenie indywidualne NNW dla dziecka
Wysokość składkiod ok. 30 zł do 300 zł miesięcznieod ok. 30 zł do 300 zł miesięcznieod ok. 40 zł do 400 zł miesięcznieod 25 do 200 złjednorazowa opłata
Wysokość odszkodowania (SU)od 20 000 zł do 100 000 000 złod 10 000 zł do ok. 200 000 złod 40 000 zł do 300 000 zł0d 10 000 zł do 100 000 zł
Długość trwania umowyustalana indywidualnie(od roku do 25 lat)rok (automatyczne przedłużenie); ochrona wygasa, jeśli pracownik zmieni miejsce pracyrok (automatyczne przedłużenie) rok
Liczba ubezpieczonych 2–10 osób spokrewnionych ze sobąPracownik; ubezpieczenie może zostać rozszerzone na małżonka i dziecko Pracownik; ubezpieczenie może zostać rozszerzone na małżonka i dzieckodziecko
Osoba odprowadzająca składkiUbezpieczającyPracodawcaUbezpieczającyUbezpieczający
Tabela 1. Różnice między ubezpieczeniem rodzinnym, grupowym, grupowym otwartym i NNW dla dziecka. Opracowanie na podstawie wybranych ofert TU.

Ubezpieczyć dziecko a może całą rodzinę?

Dla osób, którym zależy na kompleksowej ochronie, dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie rodzinne. Jest to rodzaj indywidualnego ubezpieczenia na życie, rozszerzonego na całą rodzinę. 

Jego bazową funkcją jest zabezpieczenie finansowe rodziny na wypadek śmierci ubezpieczonego. Niemniej jednak ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę na wypadek nieprzewidzianych, trudnych sytuacji życiowych, np. pobytu w szpitalu, ciężkiego zachorowania, czy nieszczęśliwego wypadku.

Składka opłacana jest miesięcznie, a jej wysokość zależy od ilości rozszerzeń polisy. Takie ubezpieczenia oferują m.in. Allianz, Uniqa, Warta, Nationale Nederlanden, PZU, Prudential czy Metlife.

ZaletyWady
– możliwość ubezpieczenia nawet 10 członków rodziny,
– elastyczna oferta,
– wiele dodatków do polisy,
– zapewnia bezpieczeństwo finansowe dziecka na wypadek śmierci rodzica,
– możliwość zakupu ubezpieczenia z funkcją oszczędzania,
– możliwość ubezpieczenia siebie, małżonka, dziecka, ale także swoich rodziców i teściów.
– długoterminowość ubezpieczenia,
– wyższa składka w porównaniu do ubezpieczenia NNW dziecka.
Tabela 2. Wady i zalety ubezpieczenia dla rodzica z dzieckiem. Opracowanie własne.

Indywidualne ubezpieczenie dla dziecka

Kupując dziecku indywidualne ubezpieczenie NNW, możemy zapewnić mu ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku, natomiast nie zagwarantujemy mu finansowego bezpieczeństwa na wypadek naszej śmierci lub niezdolności do pracy.

Składkę płacimy tylko raz podczas zakupu. Umowę podpisujemy na rok.

Ubezpieczenie NNW dla dziecka znajdziesz m.in. w ofercie Metlife, Generali, Aviva, Uniqa, Nationale Nederlanden czy PZU.

ZaletyWady
– relatywnie niska, jednorazowa składka,
– krótkoterminowa umowa,
– niskie sumy ubezpieczenia,
– sztywny zakres ubezpieczenia,
– wyższy koszt w stosunku do ubezpieczenia dziecka w szkole,
– brak ochrony finansowej dziecka na wypadek śmierci rodzica lub jego niezdolności do pracy,
– wysokość składki wzrasta wraz z liczbą ubezpieczonych dzieci.
Tabela 3. Wady i zalety indywidualnego ubezpieczenia NNW dla dziecka. Opracowanie własne.

Grupowe ubezpieczenie na życie dla rodzica i dziecka

Dla osób pracujących w większych firmach, dobrym rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia grupowego i uwzględnienie w nim dziecka. Ten rodzaj polisy daje mniejszą możliwość dopasowania ubezpieczenia do potrzeb rodzica i dziecka, natomiast gwarantuje niższą miesięczną składkę.

W związku z tym, że czas trwania umowy jest krótszy, wysokość odszkodowania, również jest niższa w porównaniu do ubezpieczenia rodzinnego zakupionego indywidualnie.

Przed zakupem ubezpieczenia grupowego warto zastanowić się, czy nie będziemy w najbliższym czasie zmieniać pracy – ubezpieczenie grupowe ochrania dziecko wyłącznie do momentu trwania umowy o pracę. 

Propozycję zakupu ubezpieczenia grupowego możemy otrzymać również od naszego operatora komórkowego lub banku. Niestety, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia w pracy, nasze dziecko będzie chronione wyłącznie w czasie trwania umowy. 

ZaletyWady
– niższa cena ubezpieczenia w porównaniu do polisy indywidualnej,
– możliwość ubezpieczenia małżonka i dzieci,
– minimum formalności – wystarczy podpisać umowę, a składka będzie automatycznie potrącana z wynagrodzenia.
– gotowy pakiet zdarzeń polisowych,
– umowa trwa, dopóki pracownik pracuje w konkretnej firmie,
– brak możliwości zwiększenia sumy ubezpieczenia,
– niska kwota odszkodowania,
– brak możliwości zmiany zakresu ochrony.
Tabela 4. Wady i zalety ubezpieczenia grupowego dla rodzica i dziecka. Opracowanie własne.

Grupowe ubezpieczenie otwarte dla rodzica i dziecka

Ubezpieczenie grupowe otwarte jest skierowane przede wszystkim do osób pracujących w wolnych zawodach. Składki odprowadzane są co miesiąc, a zakres ubezpieczenia, podobnie jak w zwykłej grupówce, jest mniej elastyczny w stosunku do polisy kupionej indywidualnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla dziecka?

Koszt polisy na życie uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju i zakresu. 

Minimalna wysokość składki dla ubezpieczeń NNW wynosi ok. 50 zł za rok. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie często albo uwzględnia niewielką ilość zdarzeń polisowych albo gwarantuje niską kwotę odszkodowania. Podniesienie wysokości rocznej składki o 50 zł zdecydowanie rozszerza zakres ochrony dziecka.

Ceny ubezpieczeń rodzinnych wahają się od 30 do nawet 300 zł miesięcznie. Duży wpływ na ostateczną wysokość składki ma ilość umów dodatkowych. Pamiętaj jednak, że często opłacając jedną składkę, możesz ubezpieczyć aż do 10 członków rodziny. To dobre rozwiązanie dla dużej rodziny, a także dla osób, którym zależy na ochronie dopasowanej do ich potrzeb.

Tańszym, ale mniej elastycznym wariantem jest ubezpieczenie grupowe na życie dla dziecka i rodzica, a także ubezpieczenie grupowe otwarte. 

Gdzie warto ubezpieczyć dziecko?

Wybierając ubezpieczyciela, warto sprawdzać Ogólne Warunki Ubezpieczenia wszystkich produktów, którymi jesteśmy zainteresowani. Na rynku znajdziesz m.in. następujące produkty rodzinne: Generali Z Myślą o Życiu Plus, Warta Dla Ciebie i Rodziny, Uniqa Plan Ochrony, Nationale Nederlanden Ochrona Jutra i Prudential Komfort Życia.

Jeśli chciałbyś kompleksowo porównać najlepsze oferty ubezpieczeń na życie dla dziecka, przeczytaj nasz artykuł Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie na życie dla dziecka? Porównujemy oferty. 

PZU ubezpieczenie na życie dla dziecka

PZU proponuje rodzinom pakiet Ja Plus w dwóch wariantach. Pierwszy ze składką miesięczną w wysokości 27 zł i drugi w cenie 44 zł. Polisa zabezpiecza jednego rodzica i dziecko w następujących sytuacjach:

  • pobyt w szpitalu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem,
  • złamanie kości spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem,
  • trwałe inwalidztwo spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem,
  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego,
  • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Do ubezpieczenia może przystąpić pełnoletni rodzic, który nie ukończył 66 lat z dzieckiem, które ukończyło pierwszy rok życia i nie jest pełnoletnie.

Warta ubezpieczenie na życie dla dziecka

Warta przygotowała ponad 4 różne warianty produktów dla rodzin z dziećmi, a także umożliwia wybór indywidualnej polisy. Składka miesięczna, w zależności od wybranego zakresu, to koszt od 59 zł do 128 zł. 

Dodatkowo klienci mogą dokupić ponad 5 różnych pakietów, tj. Aktywne Dziecko, Wypadek czy Zdrowie Dziecka.

Wysokość miesięcznej składkiSuma ubezpieczenia
Warta Rodzic z dzieckiemod 40 zł inwalidztwo rodzica w wyniku wypadku od 30 000 złśmierć rodzica w wyniku wypadku komunikacyjnego od 45 000 złwystąpienie u dziecka poważnego zachorowania 3 000 zł
PZU Ja Plusod 27 złpobyt w szpitalu dziecka lub rodzica 10 000 lub 20 000 zł*śmierć rodzica w wyniku wypadku komunikacyjnego 100 000 lub 200 000 zł
Tabela 5. Porównanie wybranych ofert ubezpieczeń na życie dla rodzica i dziecka.
*wysokość odszkodowania zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. 

Jak ubezpieczyć dziecko?

Zakup polisy na życie dla dziecka nie jest niczym skomplikowanym. W zależności od rodzaju produktu możesz ją kupić zdalnie przez Internet, a także na miejscu w ubezpieczalni.

Jak ubezpieczyć dziecko od następstw nieszczęśliwego wypadku?

Ubezpieczyć dziecko można w bardzo prosty sposób.

Ubezpieczenie NNW dla dziecka możesz zamówić na stronie wybranej agencji. Wystarczy, że wybierzesz produkt i opłacisz go przelewem. Zazwyczaj takie ubezpieczenie zaczyna działać już od następnego dnia.

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie rodzinne, możesz umówić zdalne spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, który przeprowadzi Cię przez cały proces bez konieczności wychodzenia z domu albo wybrać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i podpisać umowę na miejscu.

A jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najkorzystniejszej dla siebie oferty, wypełnij krótki formularz – nasz specjalista zapozna Cię z najlepszymi produktami.

Najczęściej zadawane pytania:

  • Co to jest ubezpieczenie na życie dla dziecka?

Ubezpieczenie na życie dla dziecka to dobrowolny rodzaj ochrony, który zabezpiecza dziecko na wypadek ciężkiej choroby, nieszczęśliwego wypadku lub śmierci opiekunów. Zakres polisy na życie zależy od rodzaju produktu oraz dodatkowych umów podpisanych wraz z ubezpieczeniem.

  • Czy można ubezpieczyć w ramach jednej polisy więcej dzieci?

Tak, jest to możliwe. Ubezpieczenie rodzinne pozwala objąć ochroną nawet do 10 członków rodziny. 

  • Czy rodzic może ubezpieczyć dorosłe dziecko?

Tak, niektóre rodzinne polisy na życie umożliwiają ubezpieczenie zarówno małoletniego dziecka, jak i dorosłego.

  • Czy warto kupić polisę na życie dla dziecka?

Ubezpieczenie na życie dla dziecka wraz z pakietem zdrowotnym i powypadkowym to nieocenione finansowe wsparcie w trudnych momentach życia, tj. ciężka choroba, pobyt w szpitalu, śmierć członka rodziny, czy wypadek komunikacyjny.

  • Czym się różni polisa na życie dla dziecka od NNW?

Ubezpieczenie rodzinne zapewnia dziecku bezpieczeństwo finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonych członków rodziny. Polisę można rozszerzyć o pakiet zdrowotny czy powypadkowy. Ubezpieczenie NNW chroni dziecko wyłącznie przed nieszczęśliwymi wypadkami przewidzianymi w polisie.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...