Jak działa ubezpieczenie NNW dla dziecka?

9 min.

Ubezpieczenie dziecka w szkole to najpopularniejszy, a zarazem najmniej korzystny sposób zakupu polisy NNW. Z początkiem każdego roku szkolnego rodzice kuszeni są niską ceną polisy i minimum formalności. Czy indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka to sensowna alternatywa? Co wybrać: NNW szkolne czy indywidualne? – Sprawdzamy!

Czym jest ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Polisa NNW dla dzieci to dobrowolny produkt o charakterze ochronnym. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ma obowiązku ubezpieczania dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków – dla bezpieczeństwa dziecka i spokojnej głowy rodzica warto jednak to zrobić.

Celem takiej polisy jest zapewnienie pomocy finansowej w sytuacji gdy, dziecku przytrafi się nieszczęśliwy wypadek, np. gdy dozna kontuzji lub obrażeń w wyniku wypadku komunikacyjnego albo złamie nogę podczas zabawy.

Co roku wraz z początkiem września rodzice otrzymują od wychowawców ofertę ubezpieczenia NNW. Wielu z nich nie analizując produktu, automatycznie zgadza się na jego warunki. To duży błąd! Grupowe produkty (takie jak NNW szkolne) często nie zapewniają dostatecznie wysokiego odszkodowania i, mimo kusząco niskiej ceny, rzadko gwarantują realną pomoc w trudnych sytuacjach. Na rynku jest jednak dostępna alternatywa w postaci indywidualnych ubezpieczeń NNW dla dziecka.

Jak działa NNW dla dzieci?

Wyobraźmy sobie, że w szkole zdarzył się wypadek. Chłopiec podczas przerwy na lekcję potknął się i spadł ze schodów. W szpitalu okazało się, że doznał wstrząśnienia mózgu, złamał rękę, zwichnął nogę i rozciął policzek, co wymagało szycia. 

Na szczęście dzień wcześniej rodzic kupił dziecku polisę, a teraz zgłosił zdarzenie ubezpieczycielowi i przekazał mu dokumentację medyczną. Po krótkim czasie ubezpieczyciel wypłacił mu odszkodowanie za złamanie i zwichnięcie w wysokości 2 000 zł – wstrząśnienie mózgu i otwarta rana nie były objęte ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie NNW chroni dziecko wyłącznie przed zdarzeniami wskazanymi w polisie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wybierać produkt maksymalnie dopasowany do potrzeb i stylu życia dziecka.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje dziecko od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Przytoczona historia chłopca nie jest rzadkim zjawiskiem, tysiące nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci zdarza się każdego dnia. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie NNW to nieoceniona pomoc finansowa w trudnej sytuacji życiowej, a także komfort psychiczny rodzica każdego dnia.

Indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka

To, co charakteryzuje indywidualne polisy NNW dla dzieci, to duża elastyczność produktów. Każdy ubezpieczyciel oferuje od dwóch do nawet sześciu wariantów z różnymi zakresami i sumami ubezpieczenia. 

Ogromny wybór usługodawców sprawia, że warto poświęcić kilka godzin na znalezienie oferty, która będzie maksymalnie dopasowana do potrzeb naszego dziecka i nie nadwyręży znacząco domowego budżetu. 

To, co wyróżnia indywidualne polisy NNW, to możliwość rozszerzenia ochrony, np. o OC w życiu prywatnym czy ochronę przed hejtem w Internecie.

ZaletyWady
– elastyczny pakiet zdarzeń polisowych,
– wyższe sumy ubezpieczeń (odszkodowań) w porównaniu do ubezpieczeń szkolnych NNW
– minimum formalności; produkt można zakupić przez Internet,
– ochrona zaczyna działać już następnego dnia po opłaceniu polisy,
– ogromna ilość dostępnych ofert na rynku,
– możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe usługi.
– można się pogubić w ilości ofert,
– relatywnie wyższa cena w porównaniu do ubezpieczenia dziecka w szkole.
Tabela 1. Wady i Zalety indywidualnego ubezpieczenia NNW dla dziecka. Opracowanie własne.

Jeśli zastanawiasz się, czy ubezpieczenie NNW to właściwa ochrona dla Twojego dziecka, koniecznie porównaj zakres ochrony ubezpieczeń zdrowotnych i NNW dla dzieci w artykule.

PZU ubezpieczenie dziecka 

Jednym z popularniejszych ubezpieczeń NNW jest produkt od PZU. Czy to naprawdę najlepsza dostępna oferta na rynku?

PZU NNW Szkolne oferuje po trzy warianty ubezpieczenia dla dzieci uczęszczających do żłobka, szkoły podstawowej i średniej, a także młodych studentów i uczniów szkoły policealnej.

Wysokość składki >Wariant IWariant IIWariant III
Żłobek | przedszkole48,20 zł86,70 zł175,40 zł
Szkoła podstawowa | szkoła średnia51,70 zł98,80 zł190 zł
Uniwersytet | Szkoła policealna48,40 zł93,30 zł163,10 zł
Tabela 2. Wysokość składek ubezpieczenia NNW w PZU. Na podstawie oferty PZU aktualnej w dniu 27.01.2022.

Umowa ważna jest rok i w wariancie podstawowym oferuje: 

 • odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia,
 • powypadkową pomoc medyczną (organizacja i pokrycie kosztów),
 • powypadkową infolinię medyczną i telefoniczną konsultację z lekarzem Centrum Pomocy
 • odszkodowanie na wypadek śmierci rodzica lub opiekuna prawnego w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie dziecka w szkole… co obejmuje?

NNW dla dziecka zakupione w szkole chroni zazwyczaj przed podstawowymi wypadkami, tj. złamania kończyn czy śmierć dziecka w wyniku wypadku i zapewnia minimalne odszkodowanie. Wynika to z tego, że oferta przygotowywana jest dla wszystkich dzieci w szkole – koszt musi być możliwy do poniesienia przez rodziców z różnymi możliwościami finansowymi.

Warto pamiętać, że ten rodzaj ubezpieczenia nie jest produktem dostosowanym do indywidualnych potrzeb dziecka. Rodzice decydujący się na zakup polisy w szkole nie mają wpływu na jej zakres, nie mogą zwiększyć lub zmniejszyć sumy ubezpieczenia ani dokupić dodatkowej ochrony. 

ZaletyWady
– niska cena,
– oszczędność czasu (nie trzeba analizować ofert),
– wygoda – oferta jest przekazywana rodzicowi,
– wystarczy podpisać dokument i opłacić składkę.
– niższe odszkodowania,
– sztywny zakres ubezpieczenia,
– brak możliwości rozszerzenia ubezpieczenia,
– każde dziecko trzeba ubezpieczać indywidualnie,
– oferta niedostosowana do potrzeb konkretnego dziecka.
Tabela 3. Wady i Zalety szkolnego ubezpieczenia NNW dla dziecka. Opracowanie własne.

PZU ubezpieczenie dziecka w szkole

Koszt ubezpieczenia PZU zakupionego w szkole będzie się różnił w zależności od oferty przygotowanej dla danej placówki. Mimo wszystko jest on relatywnie niższy od polisy NNW kupionej indywidualnie. 

Przykładowa oferta ubezpiecza na wypadek:

 • śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • konieczności amputacji kończyny,
 • śmierci w wyniku nowotworu złośliwego,
 • poważnego zachorowania. 

Koszt takiej polisy to ok. 40 zł, suma ubezpieczenia – 10 000 zł.

Porównanie ubezpieczenia indywidualnego i grupowego w PZU

PZU ubezpieczenie dzieckaPZU ubezpieczenie dziecka w szkole
Wysokość składkiod 48,20 zł do 190 złindywidualna dla szkoły, od 25 zł do 50 zł za osobę
Suma ubezpieczeńod 15 000 zł do 80 000 zł od 10 000 zł do 20 000 zł
Liczba świadczeń w cenieod 8 do 13od 8 do 10
Czas trwania umowyrokrok
Tabela 4. Porównanie oferty grupowych i indywidualnych ubezpieczeń NNW dla dziecka w PZU. Opracowanie własne na podstawie dostępnych ofert.

Ubezpieczenie nnw dla dzieci – cena

Indywidualna polisa NNW dla dziecka to koszt od ok. 30 do nawet 200 zł.

Na cenę wpływa przede wszystkim wiek dziecka. Dzieci uczące się w szkole podstawowej są bardziej narażone na kontuzje niż niemowlaki przebywające w żłobku i licealiści, w związku z czym wysokość składki w tym przedziale wiekowym jest minimalnie wyższa.

Drugim istotnym faktorem jest suma ubezpieczenia. Im większe odszkodowanie, tym składka będzie wyższa.

Poza tym wpływ na cenę ubezpieczenia ma ilość zdarzeń polisowych. Rozbudowany produkt zawierający dodatkowe usługi to koszt od 100 do 200 zł.

Warto pamiętać, że jest to wydatek jednokrotny. Polisę wykupujemy na rok i płacimy za nią raz – od razu przy zakupie.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci – przegląd ofert

Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają ubezpieczenie dzieci uczęszczających do placówek oświatowych, tj. żłobki, szkoły podstawowe, licea. Z oferty Generali czy PZU mogą skorzystać również studenci. Ubezpieczenia działają na całym świecie; w niektórych przypadkach także podczas treningów sportowych.

Wiek dzieckaWysokość składkiSuma ubezpieczeniaDodatkowe pakiety
Uniqado 26 roku życiaod 36 zł do 221 złod 20 000 zł do 80 000 zł za śmierć dzieckaHejt w internecieOC w życiu prywatnymOchrona covid-19 wliczona w cenę
Metlifedo 16 roku życiaod 44 zł do 150 złod 25 000 zł do 120 000 zł za trwałe inwalidztwo NWUbezpieczenie na życie dla rodzicaPowypadkowy pakiet medyczny
Avivado 25 roku życiaod 39 zł do 299 złod 15 000 zł do 70 000 zł za trwały uszczerbek na zdrowiuod 19 000 zł do 70 000 zł za śmierć dzieckaUsługi assistance wliczone w cenęOchrona covid-19 wliczona w cenę
Nationale Nederlandenod dnia narodzin do 18 roku życiaod 50 zł do 195 złWypłaty za od 1 do 10 zdarzeń polisowych; brak limitu wypłat; suma ubezpieczenia jest zależna od liczby i rodzaju obrażeń poniesionych w wypadkuOpieka po wypadkuOpieka medyczna
Generalido 26 roku życiaod 37 zł do 191 złod 4 000 do 10 000 za pobyt w szpitalu wskutek NWod 15 000 zł do 55 000 zł za śmierć dzieckaPakiet OCPakiet benefitówOchrona covid-19 wliczona w cenę
Wartado 26 roku życiaod 39 zł do 216 zł od 2 000 zł do 10 000 zł na pokrycie kosztów leczenia po nwod 10 000 zł do 50 000 zł za śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadkuOC studenta
Tabela 5. Porównanie wybranych ofert indywidualnego ubezpieczenia NNW dla dziecka. Opracowanie własne na podstawie aktualnych ofert – stan na 27.01.2022 r.

NNW wcale nie na każdy wypadek…

Polisa NNW dla dziecka, choć to najpopularniejszy sposób ochrony, nie zapewnia bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Dla rodziców, którym zależy na kompleksowej ochronie swojego dziecka, dużo ciekawszym wyborem może okazać się ubezpieczenie na życie z ochroną powypadkową lub zdrowotną.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ubezpieczenia się zdecydujesz, pamiętaj, by dokładnie przeanalizować wyłączenia z odpowiedzialności zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Najczęściej zadawana pytania:

 • Czy ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest obowiązkowe?

Nie, polisa NNW nie jest obowiązkowa. Mimo to warto zapewnić dziecku maksymalną ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

 • Co to jest ubezpieczenie NNW dla dziecka?

Ubezpieczenie NNW to produkt ochronny, który zapewnia dziecku finansową pomoc w sytuacji gdy, np. złamie rękę, dozna kontuzji czy będzie potrzebowało rehabilitacji. 

 • Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie NNW dla dzieci jest produktem dobrowolnym. Rodzic nie musi się zgadzać na polisę proponowaną przez szkołę. Jeśli dostrzega taką potrzebę, może zakupić produkt indywidualnie u wybranego przez siebie przedstawiciela. Co więcej, takie ubezpieczenie może zagwarantować mu wyższe odszkodowanie i więcej zdarzeń polisowych.

 • Czym różni się ubezpieczenie NNW szkolne od indywidualnego?

NNW szkolne jest produktem grupowym, w związku z tym jest przygotowane dla szerokiej grupy klientów o różnych potrzebach. Indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka gwarantuje elastyczną ofertę i wyższe sumy odszkodowań, co może się wiązać z wyższą ceną.

 • Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Cena ubezpieczeń NNW waha się od 25 do ponad 200 zł. Jej koszt jest zależny od zakresu polisy, sumy ubezpieczenia oraz rodzaju produktu (indywidualny lub grupowy).

 • Na jaką maksymalną sumę mogę ubezpieczyć dziecko?

Sumy ubezpieczeń wahają się od 10 000 do nawet 120 000 zł (Metlife) i są zależne od wysokości składki. 

 • Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania zależy bezpośrednio od sumy ubezpieczenia; ubezpieczyciel oblicza stopień utraty zdrowia w procentach i wypłaca odszkodowanie w wysokości określonego % od sumy ubezpieczenia. 

 • O czym pamiętać wybierając ubezpieczenie szkolne dla dziecka?

Wybierając ubezpieczenie, warto przeanalizować jego zakres, a także możliwość rozszerzeń, np. o medyczny assistance. Duże znaczenie dla jakości produktu ma stosunek wysokości składki do maksymalnej sumy ubezpieczenia. 

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...