Najlepsze ubezpieczenie dla dziecka? Zdrowotne czy NNW? – Sprawdzamy!

7 min.

Zastanawiasz się jak kompleksowo zadbać o zdrowie swoje dziecka? Niestety w wielu przypadkach świadczenia gwarantowane przez NFZ nie zapewniają właściwej opieki. Choroby przewlekłe czy nieszczęśliwe wypadki mogą mocno nadwyrężyć rodzinny budżet. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka.

Noworodek, dziecko w wieku szkolnym czy student?

Kupując ubezpieczenie dla dziecka, warto wziąć pod uwagę potrzeby młodego człowieka na każdym etapie jego dorastania. 

Jeśli chcemy ubezpieczyć noworodka, dobrym wyborem może okazać się polisa z ochroną na wypadek poważnego zachorowania, a także prywatne ubezpieczenie zdrowotne dające szybki dostęp do opieki medycznej. Takie ubezpieczenie przyda się również dzieciom, które często chorują, a także tym, w których rodzinie występują choroby dziedziczne lub przewlekłe.

Ubezpieczenie dziecka w szkole

Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym o wiele bardziej niż niemowlę będzie narażone na urazy. Nie bez powodu co roku szkoła proponuje rodzicom grupowe ubezpieczenie NNW dla ich dzieci. Jeśli Twoje dziecko również rozpiera energia lub z zapałem uprawia sporty, koniecznie weź pod uwagę indywidualne ubezpieczenie NNW z dostosowanym zakresem polisy.

Ubezpieczenie NNW dla studenta

Wbrew pozorom dodatkowe ubezpieczenie studenta to nie fanaberia. Młodzi dorośli mogą potrzebować dodatkowej ochrony, jeśli uprawiają sport lub ćwiczą regularnie, ale nie tylko. Polisa NNW przyda się podczas odbywania studenckich praktyk, edukacyjnych wyjazdów zagranicznych, wymiany studenckiej, czy podróży rekreacyjnych.

W ofercie, poza tradycyjnym ubezpieczeniem NNW, znajdziesz karty ubezpieczeniowe, tj. ISIC i Euro 26. Dokumenty te oprócz możliwości ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oferują pakiet benefitów dostępnych w tysiącach miejsc na całym świecie.

Czym się różni ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka od NNW?

Decydując się na zakup dodatkowego ubezpieczenia dla dziecka, koniecznie zastanów się nad tym, jakiej ochrony oczekujesz. 

Ubezpieczenie NNW to przede wszystkim pomoc finansowa w nagłych zdarzeniach o charakterze wypadkowym. Przyda się, jeśli dziecko złamie nogę, dozna obrażeń w wypadku komunikacyjnym czy będzie potrzebować rehabilitacji w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. Polisa NNW ma więc charakter doraźny. W zależności od uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony może otrzymać od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy za wypadek.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to ciągły dostęp do specjalistów i badań lekarskich niezależnie od przyczyny powstania potrzeby. Ubezpieczyciel w umowie określa placówki, w których można uzyskać pomoc medyczną i jej zakres, a w momencie, gdy dziecko zachoruje, rodzic może w szybki i prosty sposób zapisać je do specjalisty.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka umożliwia szybką reakcję

To, co wyróżnia prywatne ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczenia w NFZ to krótkie oczekiwanie na termin wizyty, dostęp do całodobowej infolinii oraz możliwość korzystania z usług medycznych poprzez aplikację w telefonie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to świetna sprawa, gdy potrzebujemy umówić wizytę natychmiast.

Ubezpieczenie NNW i zdrowotne różnią się nie tylko zakresem usług, ale również rodzajem i wysokością składek, a także możliwościami rozszerzenia ochrony.

Aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla dziecka, przygotowaliśmy tabelkę z najważniejszymi różnicami między prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym i polisą NNW dla dziecka.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka i polisa NNW – najważniejsze informacje

Rodzaj ubezpieczeniaUbezpieczenie zdrowotne dzieckaUbezpieczenie NNW dla dzieci
Rodzaj składkiMiesięcznaRoczna
Wysokość składkiOd ok. 60 zł do 300 zł Od ok. 30 zł do ponad 200 zł
Czas trwania umowyRokRok
Cel polisyRegularna ochrona zdrowia dziecka.Pomoc finansowa w razie nieszczęśliwego wypadku.
Kogo można ubezpieczyć?Dziecko od pierwszych dni życia. Ubezpieczenie można przedłużyć nawet po ukończeniu 18 roku życia.Dzieci uczęszczające do placówek oświatowych tj. żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, licea, szkoły policealne, uniwersytety.
Kiedy można korzystać z ubezpieczenia?Zawsze, gdy dziecko choruje lub potrzebuje profilaktycznych badańJednorazowo, gdy dziecko dozna wypadku objętego polisą
Zakres polisySamodzielne prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub dodatek do ubezpieczenia na życie.Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków wskazanych w OWU każdego produktu.
Suma ubezpieczenia– od 10 000 zł do 120 000 zł
Możliwe rozszerzenia ubezpieczeniaassistance medyczny, ubezpieczenie naOC w życiu prywatny, ochrona przed hejtem w Internecie, ubezpieczenie na wypadek śmierci rodzica, assistance powypadkowy
Tabela 1 Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka i polisa NNW – najważniejsze informacje. Opracowanie własne.

Co wybrać? Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka czy NNW?

Wybierając ubezpieczenie dla dziecka, kieruj się przede wszystkim jego potrzebami na każdym etapie dorastania. 

Weź pod uwagę potencjalne zagrożenia, tj. wypadki komunikacyjne, choroby przewlekłe, alergie, obciążenia genetyczne, czy ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu.

Zastanów się również, czy bardziej zależy Ci na pomocy finansowej w przypadku nagłego, kosztownego leczenia, czy może Twoje dziecko bardziej skorzysta na szybkim dostępie do specjalistów i badań lekarskich?

Pamiętaj, że żadne dodatkowe ubezpieczenie nie zastąpi w pełni świadczeń gwarantowanych w ramach NFZ. Prywatne ubezpieczenie będzie natomiast jego nieocenionym uzupełnieniem.

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe – jeśli nie oszczędzasz pieniędzy na nieprzewidziane zdarzenia, koniecznie weź pod uwagę ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wydatek ok. 100 zł na rok pozwoli Ci pokryć przynajmniej częściowo koszty leczenia lub rehabilitacji.

Ponadto, jeśli okresowo wydajesz pieniądze na prywatne wizyty u specjalistów, zastanów się też, czy taniej nie byłoby wykupić prywatnego ubezpieczenia medycznego. Miesięczna składka może okazać się mniejszym wydatkiem niż całkowity koszt leczenia dziecka w prywatnym gabinecie.

Najlepsze ubezpieczenie dla dziecka?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferują m.in. Uniqa, Signal Iduna, Inter Polska Vision, PZU oraz TU Zdrowie. Miesięczne składki wahają się od 60 zł do nawet 600 zł w zależności od zakresu ubezpieczenia, a także liczby członków rodziny objętych ochroną i ich wieku. 

Wybierając odpowiedni pakiet zdrowotny, warto kierować się tym jak często i na co dziecko choruje, a także stosunkiem wielkości pakietu do jego ceny.

Najciekawsze oferty porównaliśmy dla Ciebie w tabeli. 

Porównanie wybranych ofert ubezpieczeń zdrowotnych 

Uniqa Ochrona z PlusemSignal IdunaInter Polska Vision
Czas trwania umowyRokRokRok
Ilość specjalistów w pakiecie9 lub 24 w zależności od wybranego pakietuod 6 do 15 specjalistówok. 65 (zależy od wybranego pakietu)
Badania w pakiecielaboratoryjne i czynnościowe, dodatkowo w II wariancie radiologiczne i endoskopowediagnostyczne i obrazowelaboratoryjne, czynnościowe, radiologiczne i endoskopowe, w wariancie rozszerzonym testy alergiczne.
Wizyty domoweW wariancie rozszerzonymW wariancie rozszerzonymW wariancie rozszerzonym
SzczepieniaGrypa w wariancie rozszerzonymGrypaGrypa + choroby tropikalne w wariancie rozszerzonym
RehabilitacjaW wariancie rozszerzonymW wariancie rozszerzonym
Dodatkowe usługi i pakietyUniqa Benefit,Ochrona w czasie pandemii w cenie,10% zniżki na usługi w Lux medAssistance medycznyUsługi assistance wliczone w cenę.4 różne warianty ubezpieczenia,Dodatkowo płatna, m.in.powtórna opinia medyczna,
Wysokość składkiod 68 zł do 130 zł za dzieckood 192,50 zł do 346,50 zł (pakiet rodzinny) od 125 zł 
Tabela 2 Porównanie wybranych ofert ubezpieczeń zdrowotnych na podstawie produktów TU. Opracowanie własne (stan na 8.02.2022)

Ranking ofert ubezpieczenia NNW dla dzieci znajdziesz w artykule.

Najczęściej zadawane pytania:

  • Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW dla dzieci to rodzaj ochrony finansowej po wystąpieniu nieszczęśliwego wypadku. Zakres polisy i wysokość odszkodowania może różnić się w zależności od wybranego produktu.

  • Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka?

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka to rodzaj indywidualnego produktu, który przede wszystkim gwarantuje dziecku szybki, regularny dostęp do specjalistów (internisty, alergologa, laryngologa itp.) i badań diagnostycznych. W zależności od wybranego pakietu ochroną może zostać objęte samo dziecko, rodzic z dzieckiem lub cała rodzina.

  • Jakie jest najlepsze ubezpieczenie dla dziecka?

Najlepsze ubezpieczenie dla dziecka łączy w sobie ochronę powypadkową z prywatnym pakietem medycznym. Warto szukać kompleksowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb konkretnego dziecka (np. uprawiającego sport czy alergika) i możliwości finansowych rodziców.

  • Do jakiego wieku dzieci mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym można objąć dziecko w dowolnym wieku. Większość pakietów medycznych oferuje możliwość przedłużenia ubezpieczenia nawet po ukończeniu 18 roku życia. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z pakietu medycznego mogą korzystać również dorośli do 70 roku życia.

  • Ile kosztuje zdrowotne ubezpieczenie dziecka? 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka to koszt od 60 do nawet 300 zł miesięcznie. Cena zależy przede wszystkim od ilości wybranych usług.

  • Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla dzieci?

Grupowe ubezpieczenie NNW dla dzieci kosztuje ok. 50 zł miesięcznie, natomiast cena indywidualnego ubezpieczenia NNW waha się od 30 zł do nawet 200 zł.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...