Ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Co warto wiedzieć?

10 min.

Każde dziecko powinno mieć dostęp do właściwej opieki medycznej. Ubezpieczenie zdrowotne w ZUS to podstawa, która nie zawsze jednak wystarcza. Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka może być dobrą alternatywą? Sprawdzamy!

Co zapewnia dziecku ubezpieczenie zdrowotne w ZUS?

Rodzic lub inny opiekun prawny ma obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS w ciągu 7 dni od momentu, w którym zaistniała taka konieczność. Jeśli żaden z rodziców nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (obowiązkowemu lub dobrowolnemu w ZUS), obowiązek ten może przejść na dziadków, którzy podlegają ubezpieczeniu.

Dzięki temu dziecko ma dostęp do darmowej podstawowej oraz specjalistycznej opieki medycznej, tj.:

 • profilaktyczne badania,
 • opieka lekarza rodzinnego,
 • darmowe obowiązkowe szczepienia,
 • usługi pogotowia ratunkowego,
 • konsultacje specjalistów,
 • badania ambulatoryjne czy obrazowe,
 • diagnostyka i leczenie w szpitalu.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka po urodzeniu to najprostszy sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zakres opieki jest naprawdę szeroki i każde dziecko mieszkające w Polsce ma do niego prawo, dlatego warto pilnować tego, by nasz podopieczny był zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS.

To, czy dziecko jest ubezpieczone, możesz sprawdzić w każdej placówce NFZ lub logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli z jakiegoś powodu Twoje dziecko nie zostało objęte obowiązkowym ubezpieczeniem, możesz to zmienić na kilka sposobów:

 • zgłaszając u swojego pracodawcy konieczność ubezpieczenia członka rodziny,
 • wypełniając i dostarczając wniosek ZUS ZCNA samodzielnie we właściwym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą,
 • składając wniosek we właściwym Urzędzie Pracy, jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w UP,
 • informując szkołę, do której uczęszcza Twoje dziecko o konieczności ubezpieczenia. Jest to właściwe rozwiązanie, gdy rodzic jest pozbawiony prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

Czy ubezpieczenie zdrowotne z ZUS dziecku wystarczy?

Mimo bezdyskusyjnych korzyści wynikających z prawa dziecka do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, powszechne ubezpieczenie może nie wystarczyć, by właściwie zadbać o zdrowie dziecka. 

Obecny stan polskiej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia, a jego największym mankamentem jest niewątpliwie długi czas oczekiwania na konsultację lekarską. W przypadku choroby u dziecka szybka diagnostyka i właściwe rozpoznanie są kluczowe dla prawidłowego rozwoju. Dotyczy to zarówno infekcji (bakteryjnych, wirusowych, np. wirusem RSV), wad wrodzonych, jak i zaburzeń rozwojowych.

Ubezpieczenie zdrowotne dla noworodka

Szczególną opieką powinno się otoczyć noworodki, których system odpornościowy jest wrażliwy i podatny na infekcje. Rodzic ma obowiązek ubezpieczyć dziecko w ZUS w ciągu 7 dni od jego narodzin, jednakże taka forma ochrony może być niedostateczna.

Jeśli dziecko urodziło się chore lub na wczesnym etapie jego rozwoju wykryto nieprawidłowości, rodzic może być zmuszony do skorzystania z usług w prywatnym gabinecie lekarskim. Od kilku lat bowiem kolejki do specjalistów dziecięcych w ramach NFZ są jednymi z najdłuższych w Polsce. 

Według Barometru WHC („Barometr Fundacji Watch Health Care nr 19/15/02/2019”) średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty dziecięcego to ok. 4 miesiące, przy czym na wizytę u kardiologa trzeba poczekać ok. 7 miesięcy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia o prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dzieci.

Różnice między państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym a prywatnym

Dostęp do placówek medycznych

Ubezpieczenie z ZUS umożliwia realizację świadczeń zdrowotnych we wszystkich placówkach na terenie Polski, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

W przypadku ubezpieczenia prywatnego to, gdzie możemy skorzystać z pomocy medycznej, będzie zależeć od tego, z jakimi firmami nasz ubezpieczyciel podpisał umowę.

Warto sprawdzić, czy w naszej okolicy znajdują się placówki, które obejmuje wybrana przez nas umowa. 

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Bezsprzeczną różnicą między prywatnym ubezpieczeniem medycznym a obowiązkowym jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Kolejna fala pandemii nie pomaga chorym oczekującym w i tak dostatecznie długich kolejkach w ramach świadczeń NFZ. 

W przypadku prywatnych placówek medycznych ten problem jest mało odczuwalny. Większość ubezpieczycieli zobowiązuje się do zrealizowania konsultacji specjalistycznych w ciągu maksymalnie 7 dni. Jeśli pacjent otrzyma skierowanie na cito, taka wizyta może zostać zrealizowana nawet w ciągu jednego dnia.

Wysokość składek

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi równowartość 9% wynagrodzenia brutto. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że co miesiąc płaci na służbę zdrowia ok. 200 zł miesięcznie. Wynika to z faktu, że pracownik otrzymuje pensję już pomniejszoną o tę kwotę – obowiązek opłacenia składki spada na pracodawcę.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dodatkową, dobrowolną usługą. W związku z tym osoba ubezpieczona sama musi opłacać miesięczną składkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca oferuje grupowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W tej sytuacji koszt prywatnego ubezpieczenia (od 60 do kilkuset złotych) jest potrącany od razu z pensji. 

Profilaktyka

Niestety w Polsce bardzo rzadko mówi się o profilaktycznych badaniach. To, czy pacjent dostanie skierowanie na badania, które mogą wykryć potencjalne choroby, zależy w dużej mierze od świadomości lekarza prowadzącego i jego dobrej woli. 

Prywatny pakiet medyczny umożliwia wykonanie przynajmniej raz w roku podstawowych badań bez skierowań, zupełnie za darmo. To duże ułatwienie szczególnie dla osób dbających o swoje zdrowie i ceniących sobie swój czas.

Dostęp do badań specjalistycznych

Dużą korzyścią z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego jest szeroki zakres usług specjalistycznych. Jeśli lekarz (ze specjalizacją) dostrzega potrzebę szerszej diagnostyki, może skierować pacjenta na kosztowne badania diagnostyczne (tj. MRI, TK, gastroskopia czy biopsja), a jeśli stan zdrowia się pogarsza, wypisać skierowanie do szpitala.

W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego takie działania mogą nie być możliwe. Lekarz może poinformować pacjenta o konieczności wykonania badania, którego ten nie ma w pakiecie, a pacjent, albo będzie musiał za nie dodatkowo zapłacić, albo będzie zmuszony czekać na wizytę u specjalisty na NFZ, by ten wypisał mu skierowanie na potrzebne badanie.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie zdrowotne ZUS – najważniejsze cechy produktów

Prywatne ubezpieczenie zdrowotneZUS ubezpieczenie zdrowotne
– miesięczna składka ok. 100 zł,
– dostęp do internisty od 1 do 3 dni,
– dostęp do specjalisty od 3 do 7 dni,
– bezgotówkowy dostęp do wskazanych w umowie badań specjalistycznych i wyznaczonych specjalistów,
– limity na badania lekarskie zależne od wysokości opłacanej składki,
– całodobowa infolinia medyczna,
– możliwość zarządzania swoimi wizytami, receptami, wgląd do kartoteki medycznej z poziomu aplikacji w telefonie,
– nowoczesna infrastruktura, wysokiej jakości sprzęty medyczne w prywatnych placówkach (Lux Med, Medicover itd.),
– w przypadku rozszerzonej diagnostyki, której ubezpieczenie nie obejmuje, konieczna jest dodatkowa opłata,
– możliwe wizyty u lekarzy również w godzinach wieczornych, (przeważnie do 20.00)
– miesięczna składka w wysokości 9% wynagrodzenia brutto,
– darmowy dostęp do wszystkich usług i specjalistów dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia,
– bezpłatne leczenie w szpitalu,
– zróżnicowany czas oczekiwania na wizytę u lekarzy (od 1 dnia do kilku lat),
– kolejki na specjalistyczne badania, tj. MRI oraz planowe operacje,
– limity na usługi zależne od kontraktu podpisanego przez daną placówkę współpracującą z NFZ,
– stan sprzętu medycznego, infrastruktury jest zależny od indywidualnej sytuacji finansowej każdej placówki.
Tabela 1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie zdrowotne ZUS – najważniejsze cechy produktów. Opracowanie własne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka – jak działa?

Do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą przystąpić osoby pełnoletnie do ok. 70 roku życia, a także dzieci ubezpieczonych dorosłych. 

Osoby, które miały okazję skorzystać z pojedynczych usług prywatnych gabinetów lekarskich, np. konsultując się laryngologa czy kardiologa, z pewnością dostrzegły różnicę w jakości usług państwowych gabinetów i prywatnych. 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje podobny komfort do tego w prywatnych gabinetach, natomiast dzięki opłacanej miesięcznej składce pozwala na bezgotówkowe korzystanie z usług dostępnych w wybranym pakiecie. 

Oznacza to, że jeśli co miesiąc płacimy, np. 80 zł i mamy dostęp do 16 specjalistów, wśród których są interniści i laryngolodzy, to możemy swobodnie korzystać z ich usług. Jeśli jednak okaże się, że chorujemy na cukrzycę i chcielibyśmy skorzystać z usług dietetyka (których nie mamy w pakiecie) będziemy musieli zapłacić za taką konsultację dodatkowo.

Korzyści z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka

Bezsprzeczną wartością prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest wygoda, brak kolejek do specjalistów i komfort psychiczny.

ZaletyWady
– krótki czas oczekiwania na wizytę u lekarza,
– możliwość wykonania podstawowych badań bez skierowania od lekarza,
– całodobowa infolinia medyczna,
– możliwość umawiania wizyt i dostęp do informacji medycznych z poziomu aplikacji internetowej,
– wizyta u internisty nawet tego samego dnia,
– darmowe szczepienia,
– domowe wizyty lekarzy.
– zakres diagnostyki zależy od rodzaju pakietu,
– koszty badań nieuwzględnionych w OWU trzeba pokryć we własnym zakresie,
– pomoc medyczną w ramach prywatnego ubezpieczenia można uzyskać tylko w wyznaczonych placówkach.
Tabela 2. Wady i zalety prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka. Opracowanie własne.

Ile kosztuje polisa zdrowotna dla dziecka?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to koszt od 60 zł do nawet 600 zł miesięcznie. Na ostateczną cenę ma wpływ kilka czynników, tj. zakres usług i liczba osób objętych ubezpieczeniem. 

Z wyższą składką muszą liczyć się szczególnie osoby po 60 roku życia, a także ci, którym zależy na dostępie do wielu specjalistów i drogich badań specjalistycznych, np. diagnostyki obrazowej.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferują między innymi Uniqa (Ochrona z Plusem), Signal Iduna, Inter Polska Vision, TU Zdrowie i PZU (W Trosce o Ciebie, dodatek do polisy).

Jeśli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia dla Twojego dziecka, wypełnij krótki formularz, nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć najlepszą ofertę.

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje szybki dostęp do kilkunastu specjalistów w prywatnych placówkach oraz przynajmniej kilkudziesięciu badań laboratoryjnych. W zależności od wybranego pakietu klient ma m.in. możliwość darmowego szczepienia na grypę, czy corocznych badań profilaktycznych.

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dziecka?

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego waha się od 60 zł do nawet 600 zł miesięcznie. Ostateczna kwota zależy od ilości usług w pakiecie, liczby osób objętych ubezpieczeniem, ich wieku oraz stanu zdrowia.

 1. Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy Ty lub Twoje dziecko jesteście ubezpieczeni w ZUS, możesz to zrobić przynajmniej na dwa sposoby. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i wejdziesz w zakładkę moje konto. Status ubezpieczenia dziecka znajdziesz w zakładce uprawnienia. Od momentu, gdy zgłosiłeś swoje dziecko do ubezpieczenia w ZUS, jego konto IKP będzie dla Ciebie widoczne właśnie w tym miejscu aż do ukończenia przez nie 18 roku życia. 

Dostęp do świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia możesz również sprawdzić w każdej placówce NFZ. Wystarczy, że podasz lekarzowi lub pielęgniarce numer PESEL.

 1. Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka się opłaca?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to skuteczny sposób na dostęp do specjalistów bez kolejki, a także możliwość szybkiej diagnostyki i wdrożenia właściwego leczenia. Przyda się szczególnie rodzicom dzieci chorych przewlekle, alergikom, ale również tym, dla których ważna jest profilaktyka zdrowia. 

 1. Kiedy muszę zgłosić dziecko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego?

Rodzic noworodka powinien zgłosić dziecko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od jego narodzin. Jeśli pracuje, dane o nowym członku rodziny powinien przekazać pracodawcy, natomiast jeśli prowadzi działalność gospodarczą, musi to zrobić samodzielnie w ZUS poprzez wypełnienie formularza ZUS ZCNA. Rodzic zarejestrowany jako bezrobotny w Urzędzie Pracy powinien zgłosić potrzebę ubezpieczenia dziecka we właściwym dla jego miejsca zamieszkania UP.

Natalia Wojtuń

Natalia Wojtuń, Author at Startwprzyszlosc.pl

Zagwarantuj swojemu dziecku na dobry startnawet40 000 zł

STREFA WIEDZY

Dowiedz się więcej!

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla dzieci i wybieraj świadomie.

Oszczędzanie
19 czerwca 2023 · 9 min.

Polisa posagowa dla dziecka – czym jest i czy się opłaca?

Ubezpieczenie posagowe najczęściej zawiera się do ukończenia przez dziecko 18 lub 25 lat. Jednak zdarza się, że świadczenie jest wypłacane wcześniej, np. w...

Bezpieczeństwo
22 maja 2023 · 8 min.

Formy oszczędzania i inwestowania nadwyżek finansowych

Lokaty bankowe? Fundusze inwestycyjne? Kryptowaluty? Fundusze akcyjne? Ubezpieczenie posagowe? Sprawdźmy, jakie są obecnie najpopularniejsze metody odkładania...

Edukacja
20 kwietnia 2023 · 7 min.

Oszczędzanie dla dziecka — poznaj efektywne sposoby

Oszczędzanie dla dziecka to kapitał, który ułatwi mu start w dorosłe życie, ukończenie studiów i realizację marzeń. Jak efektywnie oszczędzać?

Bezpieczeństwo
22 marca 2023 · 7 min.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Zgodnie z polskim prawem niepełnoletnie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkiem opiekuna prawnego jest...

Bezpieczeństwo
05 stycznia 2023 · 10 min.

Nationale Nederlanden ubezpieczenie dziecka — aktualna oferta

Każdy rodzic, chcąc zadbać o pełne bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Choć dzieci w wieku szkolnym często mają ubezpieczenie ze...

Bezpieczeństwo
28 listopada 2022 · 8 min.

Ubezpieczenie noworodka – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Troska o zdrowie dziecka to priorytet dla wielu rodziców. Jakie ubezpieczenie noworodka wybrać, by chronić dziecko już od pierwszych dni życia? O czym warto...